Rusija je koristila oko 10 do 12 hipersoničnih oružja tokom rata u Ukrajini, rekao je u utorak visoki zvaničnik američke odbrane.
Upozoravajući da SAD nemaju „savršen broj“, zvaničnik je rekao da je broj hipersoničnog oružja koje je Rusija upotrebila „verovatno između 10 i 12, mislim da bi to bilo tačno“.
Iako zvaničnik nije precizirao datume i lokacije lansiranja, američki zvaničnici su primetili prvu poznatu borbenu upotrebu ruske hipersonične rakete Kinžal iz vazduha protiv zgrade u zapadnoj Ukrajini.
Zvaničnik nije želeo da potvrdi tvrdnju Ukrajine da je Rusija tokom vikenda ispalila projektile Kinžal na Odesu. Sergej Bračuk, portparol regionalne vojne administracije Odese, rekao je da je Rusija ispalila tri projektila Kinžal na „cilj turističke infrastrukture“.
SAD nisu videle nikakve indikacije da je Rusija koristila hipersonično oružje u ovim udarima, rekao je američki zvaničnik.
„Očigledno, videli smo ih kako koriste hipersoniku u prošlosti i udaraju u zgrade, ali nemam ništa što bi ukazivalo da su korišćeni u Odesi“, rekao je zvaničnik.
Raketa Kinžal, koja je postala operativna 2017. godine, ima maksimalnu brzinu od 12 maha, ili oko 9.000 milja na sat (više od 14.400 kilometara na sat). Reč je o vazdušnoj verziji ruske balističke rakete kratkog dometa Iskander.
Američki zvaničnici umanjili su značaj ruske upotrebe njihove hipersonične rakete Kinžal. Američki ministar odbrane Lojd Ostin rekao je da to ne vidi kao „neku vrstu promene igre“ nakon što su Rusi najavili lansiranje rakete. Nekoliko dana kasnije, sekretar za štampu Pentagona Džon Kirbi rekao je da je „teško znati šta je tačno opravdanje“ za lansiranje, pošto je ciljalo na stacionarno skladište.
„To je prilično značajan malj za vađenje takve mete“, rekao je tada Kirbi.
Rusija je takođe tvrdila da je koristila rakete Iskander u aprilu za napad na skladišta oružja i ukrajinsku vojnu opremu.
Ukrajina, s druge strane, tvrdi da je Rusija početkom aprila upotrebila rakete Iskander lansirane sa Krima za napad na naselje u okrugu Odesa.
Više o hipersoničnim projektilima: U suštini, sve rakete su hipersonične — što znači da putuju najmanje pet puta većom brzinom od zvuka. Skoro svaka bojeva glava puštena iz rakete miljama u atmosferi dostići će ovu brzinu idući do cilja. To nije nova tehnologija.
Ono na čemu vojne sile — uključujući Rusiju, Kinu, Sjedinjene Države i Severnu Koreju — sada rade je hipersonično klizno vozilo (HGV). HGV je veoma manevarski teret koji teoretski može da leti hipersoničnom brzinom dok prilagođava kurs i visinu da leti ispod radarske detekcije i oko raketne odbrane.
HGV je oružje koje je gotovo nemoguće zaustaviti. A smatra se da Rusija u svom arsenalu ima HGV, sistem Avangard, koji je ruski predsednik Vladimir Putin 2018. nazvao „praktično neranjivim“ za zapadnu protivvazdušnu odbranu.