Moskovski sud osudio je u petak lokalnog poslanika Alekseja Gorinova na sedam godina zatvora. Zakonodavac je proglašen krivim za namerno širenje „lažnih informacija“ o ruskoj vojsci nakon što se usprotivio planovima da se održi umetnički konkurs za decu u svom okrugu dok „deca umiru“ u Ukrajini.
Zakonodavac se izjasnio da nije kriv i upriličio je protest tokom saslušanja, pokazujući plakat sa natpisom „Da li vam je još potreban ovaj rat?“ iz kabine okrivljenog. Presuda je izazvala manje pometnje u sudnici, a trojica Gorinovih pristalica su navodno nakratko privedeni zbog nepoštovanja naloga sudskih izvršitelja.
Zakonodavac je proglašen krivim za „namerno širenje lažnih informacija o ruskoj vojsci ili državnim organima koristeći javni položaj u svoju korist“. Za prekršaj je predviđena maksimalna kazna od 10 godina iza rešetaka ili velika novčana kazna do pet miliona rubalja (skoro 80.000 dolara).
Sud se u potpunosti složio sa tvrdnjama tužilaštva, kojim je Gorinov, na zahtev tužilaštva, dobio kaznu od sedam godina zatvora.
Gorinov se našao u centru pažnje medija – a potom i pravnim problemima – nakon skandaloznog sastanka sa lokalnim zakonodavcima u moskovskom centralnom okrugu Krasnoselski sredinom marta. Tokom sastanka, Gorinov se oštro protivio održavanju takmičenja u crtanju za decu u okrugu, insistirajući da je događaj neprikladan jer „deca ginu“ u ratu u Ukrajini koji je u toku. Njegov stav je podržala lokalna glavna poslanica Elena Kotenočkina, koja je Rusiju označila kao „fašističku“ državu.
Dok je Gorinov završio u pritvoru nakon više pritužbi nekoliko javnih ličnosti ruskim tužiocima, Kotenočkina je uspela da izbegne zakon i pobegla u inostranstvo. Kasnije je uhapšena u odsustvu i za njom se trenutno traga zbog istih optužbi kao i Gorinov.
Čini se da je slučaj Gorinov prvi put da je osoba optužena za širenje „lažnjaka“ o ruskoj vojsci dobila pravu zatvorsku kaznu. Ranije ove godine, najmanje dve osobe proglašene su krivim za taj prekršaj, od kojih je jedna kažnjena novčanom kaznom od milion rubalja (15.900 dolara), a druga je navodno dobila tri godine uslovne kazne.
Rusija je pooštrila svoje zakonodavstvo usred tekuće vojne operacije u susednoj Ukrajini, pokrenute krajem februara. Osim što je zabranio širenje „lažnih informacija“ o vojnim i državnim organima, on je takođe inkriminisao „javne akcije“ koje imaju za cilj narušavanje imidža ruskih oružanih snaga.