Rusija istražuje tvrdnje o sumnjivim aktivnostima Crvenog krsta

Rusija istražuje tvrdnje o sumnjivim aktivnostima Crvenog krsta

Ukrajinski ogranak grupe za pomoć navodno je katalogizirao decu sa zdravim organima.

Ruski istražni komitet saopštio je u nedelju da će ispitati navode da je Ukrajinsko društvo Crvenog krsta umešano u sumnjive aktivnosti, uključujući vođenje evidencije dece sa „zdravim organima“ u gradu Mariupolju.

Tvrdnju je uputio Vladimir Taranenko, šef građanske organizacije „Narodna pratnja“ sa sedištem u Donjecku, volonterskog pokreta koji kao jedan od svojih ciljeva navodi pomoć organima za sprovođenje zakona u Donjeckoj Narodnoj Republici (DNR).

Aktivista je na svojim društvenim mrežama objavio snimak kako je nazvao pretresom kancelarije Crvenog krsta u Mariupolju i tvrdio da neki od dokaza koji su tamo pronađeni bacaju grupu u veoma sumnjivo svetlo.

Tvrdio je da kancelarija ima medicinske kartone za preko 1.000 dece, ali su oni označavali njihove „zdrave organe“ umesto bilo kakvih zdravstvenih stanja ili procedura.

Taranenko je takođe tvrdio da su neki od materijala za čitanje otkriveni u kancelariji uputstva o tome „kako koristiti oružje, uključujući i format namenjen deci“.

Video je pokazao najmanje jedan priručnik koji se odnosi na vojsku. Bio je to ispis „Praktične identifikacije vojnih ubojnih sredstava“ Tomasa Gersbeka, penzionisanog tehničara za uklanjanje eksplozivnih sredstava američkih marinaca (EOD). Knjiga je terenski priručnik o tome kako identifikovati neeksplodiranu municiju i rukovati njome na bezbedan način.

Taranenko je rekao da će istražitelji DPR-a „rasvetliti“ aktivnosti društva. Ruski komitet je rekao da će dodati video na listu dokaza koje već ima u vezi sa sumnjivim zločinima Kijeva.

Mariupolj je glavni lučki grad u DNR. Oslobodile su ga ruske i Donbasske snage tokom vojne kampanje koja je u toku protiv Ukrajine.

Ni ukrajinsko društvo ni Međunarodni komitet Crvenog krsta nisu odmah komentarisali ove navode.

Rusija je napala susednu državu krajem februara, nakon neuspeha Ukrajine da primeni uslove sporazuma iz Minska, prvi put potpisanih 2014, i konačnog priznanja Donbas republika Donjecka i Luganska od strane Moskve. Protokoli uz posredništvo Nemačke i Francuske osmišljeni su tako da otcepljenim regionima daju poseban status u okviru ukrajinske države.

Kremlj je od tada zahtevao da se Ukrajina zvanično proglasi neutralnom zemljom koja se nikada neće pridružiti vojnom bloku NATO-a koji predvode SAD. Kijev insistira da je ruska ofanziva bila potpuno ničim izazvana i demantovao je tvrdnje da je planirao da silom povrati dve republike.