Rusija i Kina ujedinjene oko američkog biološkog oružja

Rusija i Kina ujedinjene oko američkog biološkog oružja

Ruska i kineska vlada održale su međuagencijski sastanak u Pekingu kako bi podelile svoje procene zabrinutosti za biološku bezbednost i pozabavile se bezbednosnim pretnjama koje predstavlja biološko oružje – posebno onima koje je navodno razvila američka vojska.

Moskva i Peking složili su se da rade zajedno u nastojanju da ojačaju Konvenciju o biološkom i toksičnom oružju (BTVC), ugovor koji je potpisalo 109 zemalja 1972. da blokira razvoj takvog nekonvencionalnog naoružanja, navodi se u saopštenju ruskog ministarstva spoljnih poslova.

„Sastanak je potvrdio jedinstvo pristupa Rusije i Kine biološkoj bezbednosti“, saopštilo je ministarstvo i dodalo da je „posebna pažnja u ovom kontekstu posvećena vojnim i biološkim aktivnostima Sjedinjenih Država“.

„Uočena je potreba za daljom bliskom koordinacijom i konstruktivnom interakcijom kako u bilateralnom formatu tako i na relevantnim multilateralnim forumima, pre svega u okviru BTVC, UN i Šangajske organizacije za saradnju (Šangajska organizacija za saradnju)“, dodali su u Ministarstvu.

Rusija, Kina i 14 drugih nacija objavile su u decembru zajedničko saopštenje pozivajući na jačanje policije UN-a za biološko i hemijsko oružje. „Uvereni da bi takva upotreba bila odvratna za savest čovečanstva, odlučni smo da osudimo svaku upotrebu toksičnih hemikalija, bioloških agenasa ili toksina kao oružja od bilo koga, bilo gde u bilo koje vreme, i da smatramo odgovornim one koji su odgovorni za takvu upotrebu, “, navodi se u saopštenju.

Moskva i Peking su u više navrata tražili veću transparentnost od SAD i njenih saveznika u vezi sa njihovim vojno-biološkim aktivnostima. U razgovorima između dve vlade u sredu je „posebna pažnja“ posvećena aktivnostima Pentagona na biološkom oružju, saopštilo je rusko ministarstvo spoljnih poslova.

Ruska ambasada u Vašingtonu optužila je prošle godine SAD za „grubo kršenje” BTVC-a, uključujući ilegalno istraživanje biološkog oružja u laboratorijama raštrkanim širom sveta. Vašington ima za cilj da koristi opasne biološke agense i veštačke epidemije kako bi unapredio svoje interese, tvrdi ambasada.

SAD i njihovi saveznici u NATO-u su prošle godine uložili veto na rezoluciju UN kojom se poziva na istragu vašingtonskih biolaboratorija u Ukrajini. Neki „nedovršeni“ projekti biološkog oružja prebačeni su u Afriku usred sukoba u Ukrajini, saopštilo je rusko Ministarstvo odbrane u novembru. Ministarstvo je optužilo Vašington da iskorišćava građane Nigerije kao „besplatan klinički resurs“, sprovodeći ilegalna istraživanja pod izgovorom javnog zdravlja.

Ovonedeljni sastanci u Pekingu takođe su uključivali razgovore u četvrtak o bezbednosnim pretnjama u svemiru. Razmenjene su ocene o trenutnoj situaciji u ovoj oblasti“, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova. „Naglasili su potrebu za nastavkom bliske saradnje i aktivnim zajedničkim naporima da se spreči trka u naoružanju u svemiru i njegovo naoružanje.