Ruska svemirska agencija Roskosmos objavila je u nedelju ažurirane informacije o tekućoj misiji Luna-25, potvrđujući da je automatska sonda uspešno uključila svoju naučnu opremu.
„Svi sistemi automatske stanice rade normalno, veza sa njom je stabilna, a energetski bilans pozitivan“, navodi se u saopštenju Roskosmosa. Sonda je uključila svoju naučnu opremu, potvrdila je, sa zemaljskom kontrolom koja prima telemetriju koja pokazuje da svi sistemi funkcionišu ispravno.
„Primljeni su prvi uzorci podataka prikupljenih tokom leta na Mesec i naučni tim projekta je počeo da ih obrađuje“, dodala je svemirska agencija.
Luna-25 je postala prva misija na Mesec za modernu Rusiju, koja je dobila ime po programu Luna iz sovjetskog doba. Ukupno 24 sonde su lansirane između 1958. i 1976. godine, postižući više važnih prekretnica.
Nova misija, ukoliko bude uspešna, trebalo bi da spusti prvi objekat koji je napravio čovek na neravnom južno-polarnom regionu Meseca. Sve dosadašnje sonde sletele su u ekvatorijalne oblasti satelita, do kojih je znatno lakše doći. Sonda će uzeti uzorke mesečevog regolita na mestu sletanja, a takođe će izvesti više dugoročnih naučnih eksperimenata.
Očekuje se da će misija sletjeti na Mesec do 21. avgusta, oko dva dana prije novog pokušaja Indije da osvoji polarne planine satelita. Misija te zemlje, Chandraiaan-3, već je u orbiti Meseca i očekuje se da će se spustiti na njegovu površinu do 23. avgusta. Prethodni pokušaj sletanja u polarnu oblast Meseca preduzela je Indija 2019. godine, što je rezultiralo katastrofalnim neuspehom i gubitak misije Chandraiaan-2 i njenog lendera, Vikrama.