Riba spasena iz presušene reke pošto su Španiju pogodila suša

Riba spasena iz presušene reke pošto su Španiju pogodila suša

Španske vlasti spasile su u sredu domorodačke ribe iz reke koja je bila smežurana usled dugotrajne suše, pošto je zemlja pretrpela nenormalno visoke temperature koje je španska meteorološka agencija pripisala klimatskim promenama.

U severoistočnom gradu Đironi, zvaničnici su koristili male električne šokove da omamljuju ribu u reci Onjar pre nego što su je stavili u plastične kese i prebacili u reku Ter udaljenu 10 km (šest milja) koja ima znatno viši vodostaj.

Prebačene su samo ribe endemične u reku, dok su unesene vrste eutanazirane.

Španija je imala 36 uzastopnih meseci ispodprosečnih padavina. Rezervoari su u proseku sa 50% svog kapaciteta, međutim, u severoistočnom regionu Katalonije i južnom regionu Andaluzije nivoi su pali na približno 25%.

Slika šačice radnika koji pokušavaju da spasu ribu, dok im voda stiže samo do teladi, u suprotnosti je sa januarom 2019. kada se ista reka izlila tokom oluje.

Prošlog meseca, u akumulaciji Sau koja se nalazi 100 km severno od Barselone – koja je samo 10% puna – čamci su prikupili nekoliko tona ribe.

Životinje su se borile da prežive u vodama sa niskim sadržajem kiseonika, pa su eutanazirane da bi zaštitile vodu za piće od kontaminacije.

Zemlja se suočava sa neuobičajeno visokim temperaturama tipičnijim za leto. Meteorološka agencija AEMET saopštila je da će ovaj mesec verovatno biti najintenzivniji april na Iberijskom poluostrvu od kada su počeli da se beleže.

„Iako svaku epizodu treba detaljno analizirati u smislu njenog intenziteta i ranog početka, ona se uklapa u ono što se primećuje da je uzrokovano klimatskim promenama“, rekao je portparol AEMET-a Ruben del Kampo.

U svom godišnjem izveštaju o stanju klime, Služba EU za klimatske promene Kopernik saopštila je da je 2022. južna Evropa doživela najveći broj zabeleženih dana sa „veoma jakim toplotnim stresom“.