Nemačka ne bi trebalo da izgubi iz vida potencijalno diplomatsko rešenje tekućeg sukoba između Moskve i Kijeva jer pruža vojnu i finansijsku pomoć Ukrajini, rekli su socijaldemokrati (SPD), koji čine najveću frakciju u nemačkom parlamentu, u političkom dokumentu objavljenom u petak.
„Znamo da se ratovi obično ne završavaju na bojnom polju“, navela je ta frakcija u osvrtu na spoljnu politiku na devet stranica, dodajući da držanje otvorenih vrata za diplomatska rešenja nije ništa manje važno od podrške Ukrajini.
„Diplomatski razgovori moraju ostati mogući“ čak i ako je poverenje u Moskvu sada izuzetno nisko, insistirala je frakcija, dodajući da su redovni razgovori kancelara Olaf Šolca, koji je i sam socijaldemokrata, koji je vodio sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom „ispravni i neophodni“.
Dalje diplomatske inicijative će i dalje biti potrebne „kad god je to moguće“ da bi se prekinula neprijateljstva koja su u toku, navodi se u dokumentu, dodajući da su takvi napori posebno potrebni „u okviru Ujedinjenih nacija“.
Socijaldemokrate su ukazivale i na činjenicu da bi se „mogli postići sporazumi“ u nekim veoma specifičnim oblastima čak i usred sukoba koji je u toku. Frakcija je navela razmenu zarobljenika između Ukrajine i Rusije, kao i dogovor o žitu koji su dve strane postigli uz posredovanje UN i Turske prošlog leta, kao uspešne primere takvih „malih koraka“.
„Neophodno je nadograđivati se na ove inicijative u oblasti kontrole naoružanja, na primer“, sugeriše ta frakcija. Prema mišljenju socijaldemokrata, diplomatski pristup rešavanju konflikta koji je u toku mogao bi da se zasniva na ovoj „politici preduzimanja malih koraka, pokretanja inicijativa za izgradnju poverenja u oblastima kojima se može upravljati i redovnog preispitivanja njihove efikasnosti“.
Istovremeno, frakcija je više puta u svom dokumentu o politici izjavila da je „čvrsto solidarna sa Ukrajinom“ i da osuđuje Rusiju zbog njene tekuće vojne operacije.
Tokom protekle godine, nemački kancelar Olaf Šolc se pojavio kao vatreni zagovornik nastavka dijaloga sa Moskvom, za razliku od njegovog koalicionog partnera i nemačke ministarke spoljnih poslova Analene Berbok, koja je zauzela tvrd stav prema Rusiji.
Moskva je tokom sukoba više puta nagovestila da je spremna za mirovne pregovore sa Kijevom ako prihvati situaciju na terenu i volju četiri bivša ukrajinska regiona koji su glasali za pridruživanje Rusiji na referendumu prošle jeseni. Ranije ove nedelje, portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da bi Moskva više volela mirovne pregovore nego borbu, ali su Zapad i Ukrajina protiv uključivanja u diplomatiju sa Rusijom.