Radnik koji je godinama snižavao fluor u gradu Vermontu dao je ostavku

Radnik koji je godinama snižavao fluor u gradu Vermontu dao je ostavku

Gradski službenik koji je godinama tiho snižavao fluorid u vodi za piće u zajednici u Vermontu dao je ostavku – i tvrdi da su nivoi zapravo bili niski mnogo duže nego što se verovalo.

Voditelj Ričmonda Kendal Čemberlin je u svom pismu o ostavci na pet stranica, podnetom u ponedeljak, otkrio da nivoi fluorida nisu bili u granicama koje preporučuje država više od jedne decenije – umesto skoro četiri godine, kako je država nedavno objavila.

Čemberlin je u svom pismu rekao — jezikom koji povremeno podseća na neosnovane izveštaje koji su kružili internetom poslednjih godina — da ne misli da je trenutna politika fluorisanja zakonski obavezna ili naučno opravdana, i da, po njegovom mišljenju, predstavlja „neprihvatljive rizike za zdravstvo.“

„Ne mogu mirne savesti da učestvujem u ovome“, napisao je on.

Čemberlin je napisao da nikada nije dobio negativnu ocenu posla, da je svakog dana tačno merio nivoe fluora u vodi i da je davao mesečne pisane izveštaje koje je odobrio i potpisao gradski menadžer i dostavljen dvema državnim agencijama.

On tvrdi da je fluorizacija dobrovoljna i da iznosi nisu obavezni.

Dok je fluorisanje opštinske vode dobrovoljno, gradovi u Vermontu koji „kontrolišu nivo fluora“ u okviru određenih raspona države, prema državnom pravilu o vodosnabdevanju.

Ministarstvo zdravlja Vermonta saopštilo je da ne reguliše opštinske vodovodne sisteme. Često je komunicirao sa Čemberlinom o ciljanoj fluorizaciji, a „Ričmondovi mesečni operativni izveštaji pokazivali bi znake poboljšanja, ali bi nivoi ponovo opadali“, kaže Robin Miler, direktor oralnog zdravlja u zdravstvenom odeljenju.

„Radili smo u dobroj nameri da sve strane rade ka istom cilju“, rekla je ona putem e-pošte.

Nekoliko meseci nakon otkrića da je količina fluora dodanog u vodu upola manja od količine koju preporučuju državne i savezne agencije, grad Ričmond je pre dve nedelje rekao da će podići nivoe kako bi bili u granicama.

Menadžer grada Džoš Arneson rekao je u četvrtak da će pregledati nivoe fluora mesečno i da će gradska komisija za vodu i kanalizaciju takođe pogledati izveštaj.

Prvobitna vest da je fluorid smanjen skoro četiri godine – mnogo kraće vreme nego što je Čemberlin otkrio u svom pismu ostavke – šokirala je neke stanovnike i lokalne lekare, koji su izrazili zabrinutost zbog dezinformacija, zdravlja zuba i transparentnosti vlade i rekli da to nije odluku koju Čemberlin treba da donese sam.

Stanovnica Peni Rand rekla je mejlom u četvrtak da bi, ako su njena deca još mala, bila ljuta kada bi saznala da gradski vodovodni sistem ne snabdeva odgovarajuću količinu fluora za koju je verovala da jeste.

„Nije u redu!“ ona napisala. „Za mene je veći problem jednostrani način na koji je Kendal delovala. Nije želeo da mu se kaže šta da radi.”

Dr Hauard Novak, jedini zubar u malom gradu, rekao je da je Čemberlin dobronameran čovek koji je „napravio taktičku grešku“ i postupio na osnovu informacija „koje su više nego sumnjive“.

„Fluor u vodi za piće smatra se jednom od najuspešnijih javnozdravstvenih inicijativa koje je naša zemlja ikada pokrenula“, rekao je on. Deca koju vidi koja nemaju fluor imaju daleko više karijesa, koji su takođe u proseku veći, od dece koja imaju fluor, rekao je on.

Dodavanje fluorida u javne sisteme vode za piće je rutinsko u zajednicama širom Sjedinjenih Država od 1940-ih i 1950-ih. Mnoge američke opštine i druge zemlje ne fluorišu vodu iz različitih razloga, uključujući protivljenje, izvodljivost i mogućnost dobijanja fluora na druge načine.

Kritičari tvrde da zdravstveni efekti fluorida nisu u potpunosti poznati i da njegovo dodavanje u opštinsku vodu može predstavljati neželjeni lek; neke zajednice su poslednjih godina prekinule tu praksu.

Američka stomatološka asocijacija na svojoj veb stranici napominje da fluor – zajedno sa životvornim supstancama kao što su so, gvožđe i kiseonik – zaista može biti toksičan u velikim dozama.

Ali u preporučenim količinama, fluor u vodi smanjuje karijes ili karijes za oko 25%, prema američkim centrima za kontrolu i prevenciju bolesti, koji su 2018. godine izvestili da je 73% stanovništva SAD opsluživalo sisteme vode sa adekvatnim fluorom za zaštiti zube.