Avio-kompanije će se vratiti na profit i ove godine prevesti skoro rekordnih 4,35 milijardi putnika, ali oporavak sektora posle pandemije i dalje je krhak, saopštila je u ponedeljak industrijska grupa.
Predviđa se da će industrija ostvariti neto profit u ukupnom iznosu od 9,8 milijardi dolara u 2023. godini, ili udvostručiti prethodne procene, podstaknute prestankom kineskih ograničenja COVID-a, prema Međunarodnom udruženju vazdušnog saobraćaja (IATA).
Udruženje je dodalo da su njeni gubici u 2022. upola manji nego što je ranije procenjeno na 3,6 milijardi dolara.
„Finansijski učinak avio-kompanije u 2023. pobeđuje očekivanja“, rekao je generalni direktor IATA Vili Volš u izjavi tokom godišnje generalne skupštine asocijacije u Istanbulu.
„Jaču profitabilnost podržava nekoliko pozitivnih kretanja. Kina je ukinula ograničenja COVID-19 ranije tokom godine nego što se očekivalo“, rekao je Volš.
Iako su cene avionskog goriva i dalje visoke, one su umerene tokom prve polovine godine, dodao je on.
Inflacija je porasla širom sveta pošto je ruska invazija na Ukrajinu u februaru 2022. dovela do povećanja troškova energije, ali su cene nafte i prirodnog gasa od tada pale.
„Na strani troškova, postoji izvesno olakšanje“, rekao je Volš.
„Ekonomske neizvesnosti nisu umanjile želju za putovanjem, čak i kada su cene karata apsorbovale povećane troškove goriva“, dodao je on.
Avio-kompanije su 2019. prevezle rekordnih 4,54 milijarde ljudi pre nego što je COVID-19 zaustavio putovanje.
Industrija je izgubila 137 milijardi dolara kada su zemlje uvele blokade i zatvorile granice 2020.
Sektor je izgubio još 42 milijarde dolara u 2021. godini i još je bio u minusu prošle godine jer je Kina, glavno tržište, nastavila da sprovodi ograničenja COVID-a koja su konačno ukinuta u decembru.
IATA je saopštila da se očekuje da će ukupni prihodi ove godine porasti na 803 milijarde dolara, što je skoro 10 odsto više u odnosu na 2022.
Dok će industrija u celini ostvariti profit, Volš je primetio da bi to iznosilo samo 2,25 dolara po putniku – neto profitna marža od 1,2 odsto.
IATA, koja predstavlja oko 300 avio-kompanija koje čine 83 odsto svetskog saobraćaja putnika u vazdušnom saobraćaju, saopštila je da će se neto profit povećati na 11,5 milijardi dolara za severnoameričke avio-prevoznike, 5,1 milijardu dolara za Evropljane i dve milijarde za one sa Bliskog istoka.
Ali azijske, latinoameričke i afričke aviokompanije će ostati u minusu.
Avio-kompanije će se ove godine suočiti sa ukupnim računom za gorivo od 215 milijardi dolara, ili 98,5 dolara po barelu, prema IATA. Ovo je manje u odnosu na prosečnu cenu od 135,6 dolara u 2022.
Gorivo će činiti 28 odsto troškova sa kojima se avio kompanije suočavaju ove godine, u poređenju sa 24 odsto u 2019.
„Posle velikih gubitaka od COVID-19, čak i marža neto profita od 1,2 odsto je nešto za slavlje“, rekao je Volš.
„Ali s obzirom da aviokompanije u proseku zarađuju samo 2,25 dolara po putniku, popravka oštećenih bilansa stanja i obezbeđivanje održivog prinosa na kapital investitorima će i dalje biti izazov za mnoge aviokompanije“, dodao je on.
IATA je saopštila da je profitabilnost industrije „krhka“ i da bi na nju moglo uticati nekoliko faktora, uključujući povećanje kamatnih stopa usled borbe centralne banke protiv inflacije.
„Rizik od recesije ostaje. Ukoliko recesija dovede do gubitka radnih mesta, izgledi industrije bi se mogli promeniti negativno“, navodi se u saopštenju.
Iako rat u Ukrajini nema „veliki uticaj“ na profitabilnost većine avio-kompanija, eskalacija bi verovatno naškodila globalnoj avijaciji, navodi se u saopštenju.
„Već šire geopolitičke tenzije opterećuju međunarodnu trgovinu i svaka eskalacija takvih tenzija predstavlja negativan rizik za izglede industrije“, saopštila je IATA.
Problemi u lancu snabdevanja, koji muče globalnu trgovinu od pandemije, i dalje se osećaju.
„Aviokompanije su direktno pogođene prekidima lanca snabdevanja avionskim delovima koje proizvođači aviona i motora nisu uspeli da reše“, saopštila je IATA.
„Ovo negativno utiče na isporuku novih aviona i na sposobnost avio-kompanija da održavaju i raspoređuju postojeće flote.“