Putinovi neprijatelji koji su, poput Prigožina, doživeli misteriozne sudbine

Putinovi neprijatelji koji su, poput Prigožina, doživeli misteriozne sudbine

Verovalo se da je šef ruskog plaćenika Jevgenij Prigožin mrtav nakon što se privatni avion u kojem je on bio naveden kao putnik srušio severno od Moskve bez preživelih.

Prigožin (62) je 23. i 24. juna predvodio pobunu protiv najvišeg ruskog vojnog osoblja, za koju je predsednik Vladimir Putin rekao da je mogla da natera Rusiju u građanski rat.

Drugi koji su se protivili Putinu ili njegovim interesima takođe su umrli pod nejasnim okolnostima ili su se približili smrti.

Evo nekih detalja o ovim misterioznim incidentima:

Najistaknutiji ruski opozicioni lider Aleksej Navaljni prebačen je u Nemačku u avgustu 2020. na lečenje nakon što je otrovan u Sibiru, kako su zapadni stručnjaci zaključili, vojnim nervnim agensom Novičok. Rusija je negirala bilo kakvu umešanost.

Navaljni je zaradio divljenje širom sveta jer se dobrovoljno vratio u Rusiju 2021. Odmah je uhapšen po dolasku. On sada služi kaznu od ukupno 11-1/2 godina zbog prevare i drugih optužbi za koje kaže da su lažne. Njegov politički pokret je stavljen van zakona i proglašen „ekstremističkim“. Nedavno je Navaljni dobio dodatnih 19 godina u kaznenoj koloniji maksimalnog obezbeđenja.

Bivši ruski dvostruki agent koji je preneo tajne britanskim obaveštajnim službama, Sergej Skripal i njegova ćerka Julija pronađeni su bez svesti na klupi ispred tržnog centra u engleskom katedralnom gradu Solsberiju u martu 2018.

Oni su odvedeni u bolnicu u kritičnom stanju, a britanski zvaničnici su rekli da su otrovani Novičokom, grupom nervnih agenasa koje je razvila sovjetska vojska 1970-ih i 1980-ih. Obojica su preživeli.

Rusija je negirala bilo kakvu ulogu u trovanju i rekla da Britanija raspiruje antirusku histeriju.

Ruski opozicioni aktivista Vladimir Kara-Murza rekao je da veruje da su ga pokušavali otrovati 2015. i 2017. godine. Nemačka laboratorija je kasnije pronašla u njemu povišene nivoe žive, bakra, mangana i cinka, prema medicinskim izveštajima koje je video Rojters. Moskva je negirala umešanost.

Aleksandar Litvinjenko, bivši agent KGB-a i otvoreni kritičar Putina, umro je 2006. u 43. godini nakon što je pio zeleni čaj sa polonijumom-210, retkim i moćnim radioaktivnim izotopom, u londonskom hotelu Milenijum, rekli su britanski zvaničnici.

Putin je verovatno odobrio ubistvo, britanska istraga je zaključena 2016. Kremlj je negirao umešanost.

Istraga koju je vodio viši britanski sudija otkrila je da su bivši telohranitelj KGB-a Andrej Lugovoj i još jedan Rus Dmitrij Kovtun izvršili ubistvo u okviru operacije za koju je rekao da je verovatno režirala ruska Federalna služba bezbednosti (FSB), glavni naslednik KGB iz sovjetskog doba.

Litvinjenko je pobegao iz Rusije u Britaniju šest godina do dana pre nego što je otrovan.

44-godišnji Rus pronađen je mrtav u blizini svoje luksuzne kuće na ekskluzivnom imanju sa zatvorenim prostorom izvan Londona nakon što je trčao u novembru 2012.

Aleksandar Perepilični je 2009. godine potražio utočište u Britaniji nakon što je pomogao u švajcarskoj istrazi o ruskoj šemi pranja novca. Njegova iznenadna smrt je izazvala sugestije da je možda ubijen.

Britanska policija je isključila uvredu uprkos sumnjama da je možda ubijen retkim otrovom. Na predistražnom ročištu čulo se da su u njegovom stomaku pronađeni tragovi retkog i smrtonosnog otrova iz biljke gelsijum.

Perepilični je uživao u velikoj činiji supe koja je sadržavala kiseljak, popularno rusko jelo. Rusija je negirala umešanost.

Viktor Juščenko, tadašnji ukrajinski opozicioni lider, otrovan je tokom kampanje za predsedničke izbore 2004. u kojoj se kandidovao kao prozapadni kandidat protiv promoskovskog premijera Viktora Janukoviča.

Rekao je da je otrovan dok je večerao ispred Kijeva sa zvaničnicima ukrajinskih službi bezbednosti. Rusija je negirala bilo kakvu umešanost.

Utvrđeno je da njegovo telo sadrži 1.000 puta više dioksina nego što je normalno prisutno. Njegovo lice i telo bili su unakaženi trovanjem, a posle toga je imao na desetine operacija.

On je osvojio predsedničku funkciju u ponovljenoj anketi nakon što je ukrajinski Vrhovni sud poništio rezultate proglašavajući Janukoviča pobednikom usred uličnih protesta nazvanih „narandžasta revolucija“.

Ana Politkovskaja, novinarka koja je izveštavala o kršenju ljudskih prava, ubijena je ispred svog stana u Moskvi 7. oktobra 2006, nakon što se vratila kući iz supermarketa. Ubistvo Politkovske, 48-godišnje majke dvoje dece, izazvalo je negodovanje na Zapadu i podvuklo zabrinutost zbog opasnosti za novinare koji rade u Rusiji.