Da bi izbegao dalje smrti i razaranja u Ukrajini, ruski predsednik Vladimir Putin treba jednostavno da izda naređenje da zaustavi rat i povuče svoje trupe iz susedne zemlje, navodi se u saopštenju EU o tekućoj agresiji Ruske Federacije na Ukrajinu, izrečenom tokom sastanka Stalnog saveta OEBS-a u Beču 24. juna, javlja dopisnik Ukrinforma.
„U četiri sata 24. februara počeo je najveći agresorski rat u Evropi od Drugog svetskog rata, koji je doneo neizrecive patnje narodu Ukrajine. Svet zna ko je agresor. Svojim smišljenim, ničim izazvanim i neopravdanim napadom Rusija je izabrala da bude agresor, što najoštrije osuđujemo. Svet nastavlja da stoji u punoj solidarnosti sa Ukrajinom i njenim narodom“, navodi se u saopštenju.
Podseća se da je prošle nedelje visoki komesar UN-a za ljudska prava Mišel Bačelet rekla Savetu za ljudska prava da obim smrti i razaranja u Mariupolju ukazuju na ozbiljna kršenja međunarodnog prava i da će „užasi nanete civilnom stanovništvu ostaviti svoj neizbrisiv trag, uključujući na generacije koje dolaze.”
U međuvremenu, pre nekoliko nedelja, ruski ambasador u Velikoj Britaniji opisao je ovo uništenje kao „kolateralnu štetu“.
„Čini se da se to sada cinično ponavlja u Severodonjecku i na drugim mestima u Ukrajini. Izbegavanje takve štete je prilično lako postići. Predsednik Putin jednostavno treba da naredi prekid ovog rata i povuče sve ruske snage i vojnu opremu sa čitave teritorije Ukrajine unutar njenih međunarodno priznatih granica“, navodi se u saopštenju.
Agresija Rusije je „tragedija“ za Ukrajinu, kaže EU, dodajući da ona takođe predstavlja „akutni izazov“ za međunarodnu zajednicu jer ruski zvaničnici i predstavnici dovode u pitanje termin „međunarodni poredak zasnovan na pravilima“.
„Nedavna izjava predsednika Putina o ’povratku i jačanju zemalja‘ razotkrila je imperijalističku prirodu ruskog agresorskog rata protiv Ukrajine i jasno pokazala njegov nasilni i neoimperijalistički pokušaj čistog teritorijalnog osvajanja i prekrajanja istorije“, naglašava EU.
Nakon strateškog neuspeha da ostvari invaziju u punom obimu na svog suseda, Kremlj se okrenuo taktici spaljene zemlje u Ukrajini, sravnjujući čitave gradove sa zemljom neselektivnim granatiranjem i bombardovanjem, takođe na civilne objekte. Rasprostranjeni su izveštaji o prisilnoj deportaciji ukrajinskih državljana, uključujući decu u Rusiju, takođe kroz takozvane „filtracione logore“.
EU će „nastaviti da pruža snažnu podršku ukupnoj ekonomskoj, vojnoj, socijalnoj i finansijskoj otpornosti Ukrajine, uključujući humanitarnu pomoć“.
„Naše finansijske sankcije, koje imaju za cilj smanjenje vojnih sposobnosti agresora, su još jedan ključni deo ove jednačine. Agresorski ratovi se nisu isplatili u prošlosti, a još je imperativ da se ne isplate u današnjem svetu“, zaključuje se u saopštenju.