Prvi Indijac koji je otputovao u svemir i ruski kosmonaut razgovarali o Zemlji iz svemira

Prvi Indijac koji je otputovao u svemir i ruski kosmonaut razgovarali o Zemlji iz svemira

Rakeš Šarma, prvi Indijac koji je otputovao u svemir, nedavno je uspostavio vezu sa ruskim kosmonautom Olegom Kononenkom, trenutno stacioniranim na Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS). Njihov razgovor u realnom vremenu bio je posvećen posmatranju Zemlje iz orbite. Šarma, danas u svojoj 75. godini, započeo je svoje svemirsko putovanje 1984. godine na sovjetskom Sojuzu T-11, zajedno sa ruskim kosmonautima Jurijem Mališevom i Genadijem Strekalovim. Tokom sedmodnevnog boravka u svemiru, obavljao je naučna istraživanja i eksperimente.

U razgovoru sa Kononenkom, Šarma je postavio pitanje o vidljivosti degradacije Zemljinog okoliša iz svemira. Kononenko je odgovorio da Zemlja i dalje izgleda „plava“ sa te visine, ali je primećeno proširenje gradova i smanjenje šumskih površina u Amazoniji, Južnoj Americi.

Interakcija između bivšeg indijskog astronauta i Kononenka, koji je nedavno postavio rekord po broju provedenih dana u svemiru (ukupno 1.000 od 2008. godine), prikazana je u novoj TV emisiji „Starbound: Put do zvezda“ na RT-u. Ova inicijativa, realizovana u saradnji sa ruskim kosmičkim agencijama, omogućava globalnoj publici da se poveže sa ISS-om i komunicira sa ruskom posadom na stanici.

Emisija je premijerno prikazana prošle nedelje na RT-u, sa Indijom kao prvom zemljom članicom BRIKS-a koja je učestvovala. Pored Šarme, Kononenko je odgovarao i na pitanja građana Indije koji su se okupili kod Crvene tvrđave u Delhiju radi direktnog video poziva sa ISS-om. Postavljena su pitanja o prisustvu kućnih ljubimaca na stanici i mogućnosti oboljevanja dok se boravi na ISS-u.

Jedan ispitivač je postavio pitanje o spavanju u uslovima nulte gravitacije i mogućoj nesanici. Kononenko je priznao da spavanje može biti izazov, ali je dodao da posada obično dobro spava nakon napornog radnog dana, kao što je svemirska šetnja. Kako je istakao, spavanje na ISS-u je slično onom na Zemlji, s dobrim i lošim noćima.

Centar za kontrolu misije pruža medicinsku podršku i tim za praćenje zdravlja kosmonauta 24 časa dnevno, sedam dana u nedelji.

Rusko-indijska saradnja u svemirskim istraživanjima traje već četiri decenije, počevši od Šarminog prvog svemirskog leta 1984. godine. Dve zemlje su zajedno radile na raznim projektima, a Rusija je obučila četiri astronauta za prvu indijsku misiju u svemir, pod imenom Gaganjaan, koja se očekuje da poleti sledeće godine.