DUBAI – Protesti su izbili u subotu na zapadu Irana na sahrani mlade žene koja je umrla nakon što ju je pritvorila moralna policija koja sprovodi stroga pravila o hidžabu, a snage bezbednosti su upotrebile suzavac da rasteraju demonstrante, prenosi Rojters.
Video snimci postavljeni na društvenim mrežama prikazuju demonstrante kako uzvikuju antivladine parole nakon okupljanja u Sakezu, rodnom gradu Mahse Aminija. Oni su došli iz obližnjih gradova u iranskoj provinciji Kurdistan da oplakuju 22-godišnjaka koji je preminuo u bolnici u glavnom gradu Teheranu u petak.
„Smrt diktatoru“ – referenca na vrhovnog vođu ajatolaha Alija Hamneija, uzvikivala je masa, dok su neke žene skidale marame. Viđeno je da policija ispaljuje suzavac, a jedan muškarac je prikazan na snimku sa povredom glave za koju se moglo čuti da je neko rekao da je izazvana hicem ptice. Rojters nije mogao da potvrdi autentičnost video snimaka.
Protesti su se proširili na glavni grad provincije Sanandaj i nastavili do kasno u noć. Video snimci na društvenim mrežama pokazuju kako gomile skandiraju „Saćez nije sam, podržava ga Sanandaj“. Učesnici marša su viđeni kako se suočavaju sa policijom za nerede usred zvuka sporadične pucnjave. Drugi postavljeni video snimci pokazuju kako mladi pale gume i bacaju kamenje na policiju preko oblaka suzavca.
Poslednjih meseci, aktivisti za ljudska prava pozivali su žene da javno skinu veo, što je gest koji bi rizikovao njihovo hapšenje zbog prkošenja islamskom kodeksu oblačenja dok se tvrdolinijski vladari u zemlji obračunavaju sa „nemoralnim ponašanjem“.
Video snimci objavljeni na društvenim mrežama pokazuju slučajeve nečega što je izgledalo kao teška akcija jedinica moralne policije protiv žena koje su skinule svoj hidžab.
Vlasti su pokrenule istragu o smrti Aminija, ali je medicinski istražitelj rekao u subotu da bi rezultati forenzičkih testova mogli potrajati tri nedelje. Ministar unutrašnjih poslova Abdolreza Rahmani Fazli rekao je za državnu TV da nema izveštaja da je ona pretučena.
Policija je saopštila da se Amini pozlilo dok je čekala sa drugim zatvorenim ženama u policijskoj stanici za moral, odbacujući navode na društvenim mrežama da je verovatno pretučena.
Policija je objavila televizijski snimak zatvorenog kruga koji očigledno podržava njihovu verziju događaja. Rojters nije mogao da potvrdi autentičnost snimka, za koji se činilo da je montiran.
Policija je ranije saopštila da je Amini doživeo srčani udar nakon što je odveden u stanicu da se „obrazuje“. Njeni rođaci su negirali da je imala bilo kakvo srčano oboljenje.
Istaknute sportske i umetničke ličnosti objavile su kritičke komentare na društvenim mrežama o Aminijevoj smrti, a protesti su održani u petak u Teheranu usred velikog prisustva policije za nerede.
Kao i tokom prošlih protesta, čini se da su vlasti ograničile pristup mobilnom internetu u Sakezu i obližnjim oblastima, navodi se u objavama na društvenim mrežama.
Opservatorija za blokadu interneta NetBlocks izvestila je u petak o „značajnom prekidu interneta“ u Teheranu, povezujući to sa protestima.
Prema iranskom šerijatu, ili islamskom zakonu, koji je nametnut nakon revolucije 1979. godine, žene su obavezne da pokrivaju kosu i nose dugu, široku odeću kako bi prikrile svoje figure. Prekršitelji se suočavaju sa javnim ukorom, novčanim kaznama ili hapšenjem.
Decenijama nakon revolucije, klerikalni vladari se i dalje bore da sprovode zakon, a mnoge žene svih uzrasta i porekla nose pripijene kapute do butina i jarke marame gurnute unazad kako bi otkrile dosta kose.