Klimatska kriza je sada najveća vanredna situacija za čovečanstvo, a vlade širom sveta moraju „okončati doba fosilnih goriva“ da bi je rešile, rekao je generalni sekretar UN Antonio Gutereš.
Dalje pridržavanje nafte, gasa i uglja „nema političkog ili ekonomskog smisla. Ipak, izgleda da smo zarobljeni u svetu gde proizvođači fosilnih goriva i finansijeri drže čovečanstvo za grlo“, rekao je Gutereš u petak na Forumu velikih ekonomija o energiji i klimatskim promenama.
On je uporedio ponašanje industrije fosilnih goriva poslednjih decenija sa „skandaloznom taktikom” duvanskih kompanija sredinom 20. veka.
Proizvođači energije su „veliko uložili u pseudonauku i odnose sa javnošću – sa lažnim narativom da bi minimizirali svoju odgovornost za klimatske promene i podrivali ambiciozne klimatske politike“, insistirao je šef UN.
„Kao i interesi duvana, interesi za fosilna goriva i njihovi finansijski saučesnici ne smeju da izbegnu odgovornost“, dodao je on.
Nafta, gas i ugalj će na kraju završiti, dok „vetar, sunce i plima nikada neće nestati“, istakao je Gutereš.
Da je svet ranije počeo da ulaže u obnovljive izvore energije, verovatno bi izbegao mnoge negativne ekonomske efekte izazvane porastom cena fosilnih goriva usled sukoba između Rusije i Ukrajine, tvrdi on.
„Dakle, hajde da se uverimo da se rat u Ukrajini ne koristi za povećanje te zavisnosti [od fosilnih goriva]. Današnji najhitniji domaći problemi – poput inflacije i cena gasa – sami po sebi su klimatski i problemi sa fosilnim gorivima“, pozvao je šef UN.