Predlog Bajdenove administracije o povećanju standarda uštede goriva do 2032. nije izvodljiv i mogao bi da košta proizvođače automobila ukupno više od 14 milijardi dolara kazni, saopštila je u petak jedna automobilska grupa.
Alijansa za automobilske inovacije, koja predstavlja General Motors, Toiota Motor, Volksvagen, Hiundai i druge, saopštila je Nacionalna administracija za bezbednost saobraćaja na putevima. Ekonomski predlog „prevazilazi maksimalnu izvodljivost“ i da će agencija projektovati „proizvođači platiti preko 14 milijardi dolara kazni za nepoštovanje između 2027. i 2032. godine“.
Kazne će uticati na svaki dva laka kamiona i svaki tri putnička automobila u periodu 2027-2032, dodala je grupa.
U zasebnom dokumentu koji je pregledao Rojters navodi se da će se Detroit tri – GM, Ford Motor (F.N) i Stellantis iz Krajslera – suočiti sa kaznom od oko 10 milijardi dolara CAFE u tom periodu.
Širom sveta, napori da se smanje emisije iz vozila i prelazak na električna vozila nailaze na otpor zbog troškova. Ministri Evropske unije u ponedeljak su se složili da razblaže predlog o emisiji novih vozila.
Portparol NHTSA je rekao da procena koju su citirali proizvođači automobila predstavlja prognozu agencije i da je „u skladu sa našim zakonskim obavezama“.
Portparol je takođe napomenuo da proizvođači automobila „slobodno koriste električna vozila da bi se pridržavali i u potpunosti izbegli kazne“.
U junu, Rojters je izvestio da su Stellantis i GM platili ukupno 363 miliona dolara kazni za CAFE zbog neispunjavanja američkih zahteva uštede goriva za prethodne godine modela.
Rekordne kazne uključuju 235,5 miliona dolara za Stelantis za modelske godine 2018. i 2019. i 128,2 miliona dolara za GM koji pokriva 2016. i 2017.
„Broj neusaglašenih vozila i proizvođača premašuje razum i jednostavno rečeno, povećaće troškove za američke potrošače bez apsolutno ikakvih koristi za životnu sredinu ili uštedu goriva“, saopštila je auto grupa.
Dodaje se da će „projektovano prosečno povećanje cene od 3.000 dolara u odnosu na današnja vozila verovatno smanjiti prodaju i povećati prosečnu starost vozila na našim putevima.
Kritike su slične, ali ne i identične zabrinutosti koje su iznete u vezi sa predlogom Agencije za zaštitu životne sredine koji bi zahtevao da 67% novih vozila bude električno do 2032. Auto grupa je u junu nazvala predlog EPA „ni razumnim niti ostvarivim“. Tojota je nazvala stroge zahteve predloga EPA „ekstremnim i van istorijskih normi“.