Jednoj pripadnici Vojske Australije i njenom suprugu, osumnjičenima da su ruski špijuni, danas je odbijen zahtev za kauciju u prvom procesu na osnovu zakona o kažnjavanju špijunaže iz 2018. godine.
Kira i Igor Korolev su državljani Australije ruskog porekla i imaju ruske pasoše. Oni nisu dopli u sud, već su ih zastupali advokati, u procesu po optužbi da su se pripremali da izvrše krivično delo špijunaže.
Nisu se izjasnili o krivici, a sledeće ročište je zakazano za 20. septembar. Njihovi advokati nisu davali izjave.
Policija je ranije objavila da su supružnici radili na pribavljanju informacije iz australijske vojske, da se pretpostavlja da su želeli da je dostave ruskim vlastima, i da je u fokusu istrage da li su u tome uspeli.
Ambasada Rusije u Kanberi odbacila je te navode, navodeći da je cilj optužbe „pokretanje još jednog talasa antiruske paranoje“ u Australiji.
Dok su Kira i Igor Korolev prvi koji su izvedeni pred sud na osnovu izmenjenih zakona o špijunaži, australijske službe bezbednosti su prethodnih godina sprečavale delovanje navodnih ruskih špijuna.
Australija je prošle godine u tišini razbila veliki ruski špijunski lanac u kojem su bili i zaposleni u Ambasadi i konzularno osoblje, kao i drugi operativci s lažnim imenima.
Policija je juče uhapsila supružnike u njihovom domu u Brizbejnu. Kira Korolev radi kao tehničarka informacionih sistema u australijskoj vojsci, dok je njen muž samozaposlen. Državljanstvo Australije, u koju su se doselili pre više od 10 godina, ona je dobila 2016. a njen muž 2020. godine.
I Kiri i Igoru Korolevu preti do 15 godina zatvora, a ako bude dovoljno dokaza da su poslali informacije u Rusiju, optužnice mogu da budu zaoštrene. U tom slučaju, ako budu osuđeni, maksimalna zatvorska kazna bila bi od 25 godina do doživotnog zatvora.