Primatolog Džejn Gudal dobija Barbi lutku sa njenim likom

Primatolog Džejn Gudal dobija Barbi lutku sa njenim likom

Britanski primatolog Džejn Gudol dobila je Barbiku nalik na nju, ispunjavajući dugogodišnju želju da ima svoju lutku koja će inspirisati mlade devojke.

Mattel Inc je predstavio novu Barbiku, za koju proizvođač igračaka kaže da je napravljena od reciklirane plastike, kao deo svoje Inspiring Vomen Series, ukazujući na Gudolove revolucionarne studije o šimpanzama i naporima za očuvanje.

Obučena u kaki košulju i kratke pantalone i drži svesku, Gudolova lutka ima dvogled oko vrata i Dejvida Grejbrada pored sebe, repliku prve šimpanze koja je verovala primatologu dok je sprovodila svoje istraživanje u Nacionalnom parku Gombe, u ono što je sada Tanzanija u istočnoj Africi.

„Želela sam da lutka budem ja čak i pre nego što se ova ideja pojavila. Videla sam… devojčice kako se igraju sa Barbi lutkama i svakako na početku, sve su bile veoma devojčice i mislila sam da devojčicama treba… izbor“, rekao je Gudol za Rojters.

„Mattel je promenio svoju ponudu lutaka i ima raznih astronauta, doktora i sličnih stvari. Toliko dece uči o meni u školi. Biće oduševljeni što imaju Barbi lutku.“

Gudol (88) je započela svoje istraživanje u istočnoj Africi 1960. godine, primetivši da šimpanze prave alate, love i jedu meso i pokazuju saosećanje među ostalim osobinama.

„Kada sam stigla u Gombe, bilo je prelepo, moj san se ostvario“, rekla je ona. „Ali četiri meseca šimpanze su bežale od mene… pa iako je šuma bila divna, nisam mogao da uživam u njoj dok ovaj Dejvid Sivobradi nije izgubio strah i pomogao ostalima da izgube strah.

Mattel je rekao da će takođe biti partner sa Institutom Jane Goodall i njenim pokretom za pružanje usluga mladima Roots & Shoots kako bi pomogli da se deca poduče o njihovom uticaju na životnu sredinu.

„Vidim nas na ušću veoma dugog, veoma tamnog tunela sa malom sjajnom zvezdom na kraju i nije dobro da sedimo na ušću tunela i kažemo ‘Oh, nadam se da će ta zvezda doći do nas.’ Nada se odnosi na akciju“, rekao je Gudol.

„Mi radimo oko svih ovih prepreka između nas i zvezde, a to su klimatske promene, gubitak biodiverziteta, siromaštvo, neodrživi načini života, zagađenje, kako to kažete. I dok idemo kroz tunel, mi pružamo ruku drugima jer postoje ljudi koji rade na svakom od ovih problema, ali tako često rade u silosima.“