Prenatalna izloženost leku protiv mučnine 60-ih, 70-ih godina vezano za povećan rizik od raka debelog creva

Prenatalna izloženost leku protiv mučnine 60-ih, 70-ih godina vezano za povećan rizik od raka debelog creva

Pokazalo se da prenatalna izloženost leku protiv mučnine koji se obično koristi tokom 1960-ih i 1970-ih povećava rizik od kolorektalnog raka kod odraslih potomaka, prema studiji istraživača sa UTHealth Houston.

Studija, koju je predvodila Kejtlin Marfi, dr, MPH, vanredni profesor na UTHealth Houston School of Public Health, objavljena je danas u JNCI Cancer Spectrum.

Stope incidencije kolorektalnog karcinoma rastu među odraslim osobama rođenim 1960-ih i nakon njih, što Marfi kaže da implicira izloženost u trudnoći uvedena u to vreme kao faktor rizika. Diciklomin – koji se koristi za lečenje grčeva izazvanih sindromom iritabilnog creva – prvobitno je bio uključen u Bendectin, lek koji se prepisuje tokom trudnoće 1960-ih da bi sprečio mučninu i povraćanje.

„Naši nalazi sugerišu da događaji u najranijim periodima života – uključujući matericu – mogu uticati na rizik od raka mnogo decenija kasnije“, rekao je Marfi, koji je bio prvi autor studije. „Čak 25% trudnica primalo je Bendektin do sredine 1970-ih, a mogu postojati dugotrajne posledice po potomstvo koje se nastavljaju i danas.

Istraživači su analizirali podatke iz studija o zdravlju i razvoju dece, višegeneracijske grupe koja je upisala više od 14.500 trudnica (koje su rodile 18.751 potomstvo) u Oaklandu, Kalifornija, između 1959. i 1967. godine. Putem medicinske dokumentacije, utvrdili su da je oko 5% trudnica potomci, ili 1.014 dece, bili su izloženi u materici Bendektinu.

Na 10.000 potomaka, stope incidencije kolorektalnog karcinoma bile su tri puta veće kod onih koji su bili izloženi Bendektinu u poređenju sa potomcima koji nisu bili izloženi.

Marfi veruje da veći rizik od kolorektalnog karcinoma kod potomaka izloženih leku može biti izazvan diciklominom, koji je bio sadržan u trodelnoj formulaciji Bendektina korišćenom tokom 1960-ih. Sumnja se da diciklomin može direktno da cilja gastrointestinalni trakt fetusa u razvoju, rekla je ona, dodajući da neke studije pokazuju da bebe rođene od žena koje su primale Bendektin tokom trudnoće imaju veću verovatnoću da imaju gastrointestinalne urođene defekte.

Nakon izveštaja o urođenim defektima i zabrinutosti nakon tragedije talidomida, proizvođač je uklonio diciklomin iz formule leka 1976. Trudnicama je kasnih 1950-ih i ranih 1960-ih prepisivan lek koji sadrži talidomid za ublažavanje jutarnje mučnine, što je dovelo do skandala kada je rođeno više od 10.000 potomaka sa nizom teških deformiteta.

Ipak, Marfi je rekao da su potrebne eksperimentalne studije da bi se razjasnili ovi nalazi i identifikovali mehanizmi rizika.

„Diciklomin se još uvek koristi u kliničkoj praksi za lečenje sindroma iritabilnog creva. Od strane američke Uprave za hranu i lekove označen je kao trudnoća kategorija B, što znači da ne postoje adekvatne studije o trudnicama koje bi odredile rizik za fetus“, rekla je ona. „Lekovi koji se prepisuju trudnicama mogu doprineti većoj stopi raka među potomcima izloženim u materici.“