Predstavnički dom SAD-a usvojio zakon o zabrani TikToka

Predstavnički dom SAD-a usvojio zakon o zabrani TikToka

Predstavnički dom Sjedinjenih Američkih Država jednoglasno je odobrio dvopartijski zakon koji bi od kineske firme zahtevao da se oslobodi TikToka i drugih aplikacija koje poseduje u roku od šest meseci od donošenja zakona kako bi se izbegla zabrana širom zemlje. Ovaj zakon takođe stvara proces koji dozvoljava izvršnoj vlasti da zabrani pristup drugim aplikacijama koje predstavljaju pretnju po nacionalnu bezbednost.

Lider većine u Predstavničkom domu Stiv Skaliz najavio je u četvrtak da će izneti zakon na glasanje u Predstavničkom domu sledeće nedelje. Iako je nejasno šta će se dogoditi u Senatu, gde je nekoliko zakona usmerenih na zabranu TikToka zastalo, predsednik Džo Bajden izjavio je da će potpisati zakon ako ga usvoje.

Ovaj potez dolazi kao odgovor na dugotrajne zabrinutosti zakonodavaca obe stranke zbog mogućnosti da kineska vlada koristi TikTok za prikupljanje obaveštajnih podataka o američkim korisnicima. Dok TikTok negira takve tvrdnje, insistirajući da nikada nije delio podatke o američkim korisnicima sa kineskim vlastima, zakonodavci su odlučni u preduzimanju koraka kako bi zaštitili nacionalnu bezbednost.

Pored bezbednosnih razloga, kritičari TikToka takođe tvrde da aplikacija potiskuje sadržaj koji je nepovoljan za Peking, što TikTok odbacuje. Iako je bivši predsednik Donald Tramp pokušao da zabrani TikTok izvršnom naredbom, Bajdenova administracija je opozvala tu naredbu i nastavila sa pregledom platforme od strane nadležnih agencija.

Mnogi korisnici su odgovorili na najavu zakona tako što su preplavili kongresne kancelarije pozivima, dok je TikTok izdao obaveštenje svojim korisnicima upozoravajući ih na mogućnost „gašenja TikToka“ ukoliko zakon bude usvojen. Očekuje se da bi zabrana TikToka u SAD-u imala značajan uticaj na mala preduzeća koja se oslanjaju na platformu za marketing i prodaju proizvoda, kao i na uticajne ličnosti na društvenim medijima.