Energetska bitka Amerike sa Rusijom vodiće se i u Srbiji, pošto su onu u Evropskoj uniji, na štetu njenih građana, SAD već izborile. To će, nesumnjivo, biti jedan od glavnih razloga dolaska privredne misije američke vlade u Srbiju, prvu takvu posle 20 godina, piše Sputnik.
Samo nekoliko dana po balkanskoj turneji predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen, koja je pokazala brigu za energetske probleme našeg regiona, ovaj deo sveta je postao zanimljiv i američkoj vladi čija jeprivredna misija od danas u Beogradu.
To je prva privredna misija vlade SAD koja dolazi nakon više od 20 godina, a koju činepredstavnici27 američkih kompanija.
Ne skrivajući zadovoljstvo zbog toga, primio ih je predsednik Srbije Aleksandar Vučić, zajedno sa premijerkom Anom Brnabić.
Kako je Sputnjiku rečeno u Privrednoj komori Srbije, reč je o kompanijama čiji jefokus na energetici, informaciono-komunikacionim tehnologijama i čistoj tehnologiji.
Cilj misije je, kako su naveli, da okupi ključne donosioce ekonomskih odluka, identifikuje poslovne mogućnosti i pokrene razgovore sa istaknutim poslovnim partnerima u strateškim sektorima.
Za raliku od fon der Lajenove, koja se našetala po regionu, brojna američka delegacija će region primiti u Beogradu. Tako će 2. novembrana konferenciji šest privrednih komoraZapadnog Balkana predstaviti zajedničkipotencijal regiona, a privrednici će imati priliku da se međusobno informišu o onome što ih zanima u direktnom kontaktu.
Nema sumnje da se za dve decenije mnogo toga promenilo u svetu, a umnogome se promenila i Srbija koja je, kako kaže Vučić, stasala u stabilnu ekonomiju i poželjnog poslovnog partnera.
Komentarišući dolazak privrednika iz SAD, konsultant Branko Pavlović, dobar poznavalac američkih prilika, za Sputnjik ipakpozivana oprez.
Američke kompanije u Srbiji trenutno zapošljavaju oko 25.000 ljudi i po podacima Ambasade SAD do sada su investirale više od četiri milijarde evra. Najviše su uložile kompanije Filip Moris, Pepsi Ko, Koka-Kola, Bol korporejšen, Kuper tajer i Majkrosoft.
Da uprkos opštoj kriziinteres Amerikanaca za ulaganja u Srbijupostoji izjavio je ovih dana predsednik Američke privredne komore u Srbiji Stefan Lazarević. Sve je veće interesovanje tehnoloških kompanija za Srbiju, kao i onih iz obalsti infrastrukture i energetike, što je, kako kaže, jako dobar pokazatelj, jer su touglavnom vodeće svetske kompanije.
Ono na šta je, međutim, ukazao je daod nove vlade očekujedaubrza pregovoreo projektimau oblasti energetike. Podsetio je da su ulaganja američkih kompanija u srpske hidropotencijale i solarne elektrane već najavljena, da postoje i drugainteresovanja za sektor energetikei da su o tome razgovori u toku.
Lazarević nije propustio da napomene da mnoge vlade širom sveta pokušavaju da izlaz iz energetske krize pronađu upravokroz saradnju sa privatnim sektoromi da očekuje da će i srpska vlada krenuti istim putem.
Gotovo da bi se reklo da su predsednica Evropske komisije i zamenik pomoćnika ministra trgovine SAD za Evropu i Evroaziju, Dejvid de Falko, koji predvodi američku misiju, na istom zadatku diversifikacije snabdevanja Srbije energentima. Tačnije, kako „osloboditi“ Srbiju zavisnosti od ruskih energenata. U Evropskoj uniji im je to uspelo poskupu cenu koju plaćaju Evropljani.
Pavlović opet poziva na oprez.
„Delegaciju naravno treba primiti, treba ljubazno razgovarati, ali ni slučajno ne treba potpisivati bilo šta dok sedobroneproučikakve sukrajnje posledice po interese Srbijeu takvim aranžmanima. Setite se samo prodaje Sartida gde smo u tom trenutku mogli da imamo kupca za oko 100 miliona dolara, a prodali smo ga za 23 miliona“, podseća naš sagovornik na situaciju kada je smedervska železara prodata američkom Ju – Es stilu. Pritom su ugovorom dugovi Sartida i socijalni program za zaposlene pali na teret države, a američka kompanija je samo ubirala dobit, ne snoseći nikakvu odgovornost za eventualno loše poslovanje.
Na pitanje otkud baš sada posle 20 godina interesovanje Amerikanaca za Srbiju i region i to usred globalne krize izazvane ukrajinskom, na koju su se nadovezali skupi energenti i visoka inflacija, Pavlović kaže da ne misli da to posebno ima veze sa nama.
U globalnoj geopolitičkoj priči kada se , po oceni analitičara, rađa novi svetski poredak, a privredno klatno pomera ka istoku, Amerika bi da zadrži dominaciju. A bez eliminacije glavnih konkurenata Rusije i Kine i bez najjače privredne pozicije u svetu to nikako nije moguće.