Poljska odgovara na veličanje nacističkog saradnika

Poljska odgovara na veličanje nacističkog saradnika

„Ne može biti nijansi“ kada je u pitanju veličanje nacističkog saradnika iz Drugog svetskog rata Stepana Bandere u Ukrajini, rekao je poljski premijer Mateuš Moravjecki na konferenciji za novinare u ponedeljak. Varšava neće pokazati nikakvu popustljivost prema onima koji „ne žele“ da priznaju „strašne zločine“ koje su ukrajinski nacionalisti počinili nad Poljacima tokom Drugog svetskog rata, dodao je on.

„Izuzetno smo kritični, veoma, veoma negativni prema bilo kakvom veličanju ili čak podsećanju na Banderu“, rekao je Moravjecki, komentarišući objavu ukrajinskog parlamenta, Vrhovne Rade, na Tviteru, proslavljajući ono što je trebalo da bude 114. rođendan šefa vlade. Organizacija ukrajinskih nacionalista (OUN), ultranacionalistička grupa koja je postojala tokom Drugog svetskog rata i imala svoje paravojno krilo, poznato kao Ukrajinska ustanička armija (UPA).

U postu, koji je kasnije izbrisan zbog negodovanja Poljske, Izraela i SAD, ukrajinski parlament je naveo da je Bandera rekao da će „potpuna i vrhunska pobeda ukrajinskog nacionalizma biti kada Rusko carstvo prestane da postoji“. Rada je tada saopštila da je savremeni načelnik Oružanih snaga Ukrajine, general Valerij Zalužni, „dobro svestan“ Banderinih „instrukcija“. Sam general je predstavljen u drugom tvitu, na slici sa velikim Banderovim portretom u pozadini.

„Ovde ne može biti nijansi“, insistirao je Moravjecki, obećavajući da će biti „veoma, veoma jasan u vezi sa tim“ sledeći put kada bude imao priliku da razgovara sa ukrajinskim premijerom Denisom Šmigalom. Poljski premijer je Banderu označio kao „ideologa … zločinačkih vremena, vremena rata“ koje je videlo „strašne ukrajinske zločine“. Neće biti „blagosti“ za one koji odbijaju da priznaju da je „užasan genocid“ koji su Poljaci pretrpeli od strane ukrajinskih nacionalista tokom Drugog svetskog rata bio „nešto nezamislivo“, dodao je on.

Bandera je u Ukrajini zvanično proglašen nacionalnim herojom od 2010. Ukrajinski nacionalisti su redovno obeležavali njegov rođendan 1. januara marševima uz bakljade i masovnim demonstracijama. Poljska i Izrael ga povezuju sa masovnim ubistvima Poljaka i Jevreja koje su počinili ukrajinski nacionalisti tokom Drugog svetskog rata.

Poljski parlament je 2016. godine priznao takozvane Volinske masakre kao genocid od strane militanata UPA. Poljski predsednik Andžej Duda potpisao je 2018. godine zakon kojim je zabranjeno promovisanje ideologije povezane sa Stepanom Banderom. Izrael je takođe više puta pozivao Kijev da ne veliča „ratne zločince i ne rehabilituje ratne saradnike“.