Politiko: Evropski lideri će preskočiti samit o klimi sa Afrikom

Politiko: Evropski lideri će preskočiti samit o klimi sa Afrikom

Afrički lideri idu u Holandiju sledećeg meseca tražeći isporuku obećanog novca kako bi im pomogli da se izbore sa destruktivnim silama klimatskih promena, ali njihove evropske kolege uglavnom planiraju da preskoče sastanak.

Holandski premijer Mark Rute — čija se zemlja delimično ispod nivoa mora ponosi inženjeringom koji obezbeđuje njeno postojanje i takođe je domaćin Globalnog centra za adaptaciju (GCA) gde će se održati sastanak — jedini je evropski lider koji planira da prisustvuje lično .

Samit je prvi veliki test posvećenosti razvijenog sveta, datoj na poslednjem samitu UN o klimi u Glazgovu prošlog novembra, da udvostruči svoju finansijsku podršku za projekte zaštite od klime u siromašnijim zemljama na otprilike 40 milijardi dolara godišnje do 2025. godine, iako tačan broj je sporan.

„Pošto neki šefovi afričkih država putuju u Roterdam na Samit o prilagođavanju Afrike, nadamo se da će njihovo prisustvo biti ispunjeno finansijskim obavezama u vezi sa Programom za ubrzanje prilagođavanja Afrike od strane njihovih evropskih kolega“, rekao je Patrick Verkooijen, izvršni direktor GCA. „Ono što se zaista računa je da razvijeni svet ispuni obavezu Glazgova [za] duplo finansiranje adaptacije.

Organizatori iz GCA rekli su da su pozvali lidere iz zemalja koje tradicionalno doprinose finansiranju adaptacije, uključujući Francusku, Dansku, Finsku i Norvešku. Ali niko od njih se nije obavezao da će lično otputovati u Roterdam, uprkos očekivanom prisustvu sedam predsednika iz Senegala, Kenije, Etiopije, Gane, Gabona, Demokratske Republike Kongo i Zambije.

Kancelarije premijera Finske i Norveške — Sane Marin i Jonasa Gara Storea — saopštile su da će ih predstavljati njihovi ministri razvoja. Danska Mette Frederiksen imala je zakazani sukob sa Dan sećanja na ratne veterane u Danskoj, rekao je vladin zvaničnik, ali će se pojaviti u video snimku. Službenik za štampu Jelisejske palate u Parizu rekao je da je predsednik Emanuel Makron takođe imao još jednu obavezu i da će ga predstavljati državni sekretar.

Evropsku komisiju će predstavljati izvršni potpredsednik za Zeleni dogovor Frans Timermans. Portparol predsednice Komisije Ursule fon der Lajen je bio pozvan, ali je takođe morao da bude negde drugde.

Portparol GCA nije mogao isključiti da su pozvani i drugi lideri.

Nedostatak ličnog angažovanja najviših nivoa evropskih vlada u oštroj je suprotnosti sa prisustvom na daljinu afričkih lidera, za koje će obezbeđivanje novca za klimatsku adaptaciju biti prioritet na ovogodišnjim klimatskim pregovorima COP27 u Egiptu.

Očekuje se da će se samitu lično pridružiti visoki lideri međunarodnih tijela, uključujući Međunarodni monetarni fond, Svjetsku trgovinsku organizaciju, Evropsku investicionu banku, Afričku razvojnu banku i zamjenicu UN-a Amina Mohammed.

Finansiranje razvoja za projekte adaptacije kao što su morski zidovi, infrastruktura otporna na sušu i sistemi ranog upozoravanja na ekstremne vremenske prilike daleko zaostaju za finansiranjem projekata za smanjenje emisija kao što su solarne farme koje lakše generišu gotov prihod i privlače privatne investicije. U 2020. godini, otprilike trećina međunarodnih finansijskih sredstava za klimu — 28,6 milijardi dolara — potrošena je na adaptaciju.

Potrošnja na zaštitu klime u Africi takođe može izgledati kao teža prodaja za evropske lidere u trenutku kada se njihovi građani suočavaju sa generacijskom krizom troškova života, rekao je Teodor Marfi, direktor programa za Afriku u Evropskom savetu za spoljne odnose.

„Prilagođavanje nije tako seksi kao ublažavanje. Izuzetno je nedovoljno finansiran. Tako da je to teško prodati u najboljim vremenima“, rekao je on, dodajući: „Verovatno nije najbolje vreme u Evropi da se prikupljaju sredstva za nešto do čega nikome nije toliko stalo.“

Evropa je pokušala višestruko resetovanje u svojim odnosima sa Afrikom, poslednji samit u februaru u Briselu. Ali želja EU da bude „partner po izboru“ Afrike bila je sputana njenim odbijanjem da ispuni afričke zahteve o odricanju od patenta za vakcine protiv koronavirusa.

Marfi je rekao da nepopustljivost u pogledu finansiranja klime nosi sopstvene rizike za odnose i da može otvoriti prostor evropskim rivalima da ostvare bliže veze sa Afrikom.

„Opasnost je u tome što Kinezi i Rusi prave seno sa njim. Kao još jedan primer kako Evropa ne ide u šetnju, ili kako, kada su čipovi dole, Evrope nema, u suštini Afrika je evropski partner pogodnosti“, rekao je on.

Stručnjak za klimatske finansije Joe Thvaites iz Saveta za odbranu prirodnih resursa, američke nevladine organizacije, rekao je da je teško pratiti doprinos Kine prilagođavanju u Africi jer ne mora da izveštava o tome na isti način kao najbogatije zemlje, ali je rekao da bilo je verovatno da se u tu svrhu koristio novac iz Pekinga. Rusija obično ne daje doprinose za finansiranje klime.

POLITICO je kontaktirao Afričku uniju za komentar, ali nije dobio odgovor.