Pentagon mora da zaustavi eksperimentisanje na životinjama korišćenjem radio frekvencija kako bi pokušao da utvrdi uzrok misteriozne bolesti „Havanskog sindroma“ koja se pojavila kod diplomata i drugih vladinih zvaničnika, pozvala je u ponedeljak u pismu ministra odbrane Lojda Ostina, grupa za zaštitu životinja. Pozivajući se na nedavni izveštaj američke Kancelarije za nacionalnu obaveštajnu službu, oni su istakli da eksperimenti nisu samo „okrutni i rasipni, već i, iskreno, uzaludni“.
Pozivajući se na više naučnih radova koji priznaju poteškoće u prevođenju eksperimentalnih rezultata sa životinjskih modela na ljude, posebno kada je u pitanju mozak, PETA je tvrdila da eksperimenti sa Havanskim sindromom – koji uključuju bombardovanje tvorova energijom usmerenom radio frekvencijom i izlaganje majmuna pulsirajućem mikrotalasnom zračenju – ne služe nikakvoj medicinskoj svrsi.
Ovo su samo dva od onih za šta grupa tvrdi da su više od 2.000 testova ranjavanja oružjem sprovedenih pod nadležnošću Komande za medicinska istraživanja i razvoj američke vojske – testovi koji su navodno bili zabranjeni pre 2020. Nakon što je PETA obavestila o postojanju ovih eksperimenata, vojska ih je navodno proglasila poverljivim.
Ali čak i da je mučenje štenaca radio-frekventnim snopovima savršeno oponašalo njihov efekat na ljude, takav test bi bio beskorisan u utvrđivanju uzroka Havanskog sindroma, nastavila je PETA, ukazujući na izveštaj ODNI objavljen prošle nedelje u kojem se navodi da je „veoma malo verovatno“ da bilo usmereno energetsko oružje ili slučajno izlaganje radio talasima su izazvali bolest. Grupa za prava životinja je zaključila ponavljajući svoj dugogodišnji poziv naučnicima da u potpunosti napuste model testiranja na životinjama kao rasipnički i neproduktivan pored nehumanog.
Stotine osoblja američke vlade tvrdi da ih pogađa bolest nepoznatog porekla čiji simptomi uključuju vrtoglavicu, zujanje u ušima, gubitak pamćenja, glavobolje i mučninu. Prvi put se manifestovao 2016. godine u novootvorenom diplomatskom objektu SAD na Kubi, ali su ga od tada prijavili američki zvaničnici širom sveta.
Iako sedam obaveštajnih agencija koje su doprinele izveštaju ODNI sumnjaju da bi bilo koji strani protivnik mogao imati pristup oružju koje može da izazove niz simptoma koji se vide kod pacijenata sa Havanskim sindromom, neke agencije i dalje misle da bi radio-frekvencije mogle biti uzrok.
Pentagon je do sada odbijao da napusti svoja istraživanja na životinjama. Ministarstvo odbrane „najveća briga ostaje pružanje nege pogođenim pojedincima – pošto su zdravlje i dobrobit našeg osoblja naš glavni prioritet“, rekla je agencija za Hill na pitanje o zahtevu PETA-e.