Papa Franja je u suštini nacionalizovao svu imovinu i imovinu u vlasništvu vatikanskih departmana i povezanih institucija, proglasivši ih suverenim vlasništvom Svete stolice, a ne bilo kog pojedinca ili kancelarije.
Akcija navedena u novom zakonu objavljenom u četvrtak označava Franjinu najnoviju inicijativu da centralizuje imovinu Vatikana kako bi se njome moglo pravilno upravljati, nakon godina lošeg upravljanja koje je dovelo do ogromnih gubitaka i, kako tvrde tužioci, krivičnih dela.
Franja je prethodno oduzeo Vatikanskom državnom sekretarijatu njegov portfelj od 600 milijardi evra (635 milijardi dolara) i naredio da se imovina prenese u vatikansku kancelariju za nasledstvo nakon skandala koji uključuje ulaganje od 350 miliona evra u nekretninu u Londonu.
Vatikanski tužioci optužili su 10 ljudi, uključujući i jednog kardinala, za prevaru Svete Stolice za desetine miliona evra putem londonskog poduhvata.
Novi zakon jasno navodi da Sveta Stolica poseduje bilo koju imovinu, hartije od vrednosti ili imovinu u vlasništvu ili stečenoj od strane Vatikanske kancelarije ili povezane institucije. Ova „crkvena javna svojina“ je „poverava“ pojedinim odeljenjima na korišćenje, ali je predodređena za univerzalne potrebe crkve da ispuni svoju misiju, navodi zakon.
U prethodnim fazama Franjinih finansijskih reformi, Vatikan je naredio svim vatikanskim kancelarijama da se podvrgnu standardizovanim godišnjim budžetskim i računovodstvenim merama. Pojedinim kancelarijama ili skupštinama je pre toga bilo dozvoljeno da rade u finansijskim silosima.
Papa je takođe centralizovao i prepravio vatikansku investicionu strategiju kako bi zabranio špekulativne investicije i dao prioritet razumnom ulaganju u industrije koje promovišu opšte dobro.