Federalni istražni biro (FBI) postavio je upite za skoro 3,4 miliona Amerikanaca između decembra 2020. i novembra 2021. godine, priznala je američka obaveštajna zajednica u zvaničnom izveštaju u petak. FBI je rekao da traga za stranim hakerima, ali građanske libertarijanske grupe nazvale su to „ogromnom“ invazijom na privatnost.
Samo FBI je postavio „manje od 3.394.053” upita američkih državljana u tom vremenskom periodu, u vezi sa informacijama prikupljenim pod kontroverznim autoritetom za špijuniranje stranaca. Nalazi su objavljeni u Godišnjem izveštaju o transparentnosti obaveštajne zajednice, koji je objavila Kancelarija direktora nacionalne obaveštajne službe (ODNI).
Elektronski podaci su prikupljeni legalno u skladu sa članom 702 Zakona o nadzoru stranih obaveštajnih službi (FISA), tvrdi se u dokumentu.
Prema ODNI-u, taj broj je nastao zbog „brojnih upita vezanih za pokušaje kompromitovanja kritične infrastrukture SAD od strane stranih sajber aktera“ u prvoj polovini 2021. godine, što je „uključilo otprilike 1,9 miliona termina za upite koji se odnose na potencijalne žrtve – uključujući osobe iz SAD.”
Ovo predstavlja „ogromnu većinu porasta upita o osobama iz SAD koje je sproveo FBI tokom prethodne godine“, navodi ODNI. Prema istim nalazima, u periodu od decembra 201. do novembra 2020. bilo je manje od 1,3 miliona takvih upita.
„Koliko sam shvatio, nešto od toga se odnosilo na istraživanje i istragu potencijalnog hakovanja i — dakle — ali posle ovoga ću vam dati više od FBI“, rekla je sekretar za štampu Bele kuće Jen Psaki u petak na pitanje o otkrićima.
Američka unija za građanske slobode (ACLU) reagovala je, nazvavši ponašanje FBI-a invazijom na privatnost „u ogromnim razmerama“.
„Današnji izveštaj baca svetlo na razmere ovih neustavnih ’pretraga u pozadini’ i naglašava hitnost problema“, rekla je u saopštenju viši advokat ACLU-a Ešli Gorski. „Bilo je vreme da se Kongres uključi u zaštitu prava Amerikanaca na Četvrti amandman.
Odeljak 702 dozvoljava DNI i američkom državnom tužiocu da ciljaju osobe koje nisu iz SAD koje se nalaze van SAD kako bi stekli strane obaveštajne podatke. FISA proces je bio pod ponovnom kontrolom poslednjih godina, nakon što se pokazalo da je FBI nepropisno koristio takve naloge da špijunira predsednika Donalda Trampa i njegovu kampanju preko pomoćnika kampanje Kartera Pejdža. Pregledom 29 uzoraka FISA aplikacija koje je preduzeo generalni inspektor Ministarstva pravde 2020. pronađene su greške u svakoj od njih.
Čak i nakon što je ispitao informacije o 3,4 miliona Amerikanaca 2021. godine, FBI je otvorio tačno nula istraga o američkim osobama koje nisu smatrane pretnjom po nacionalnu bezbednost, „zasnovane u potpunosti ili delimično na akviziciji odobrenoj prema Odeljku 702“, navodi se u izveštaju ODNI.