Otkriveno je da uobičajene imune ćelije ponekad sprečavaju zarastanje creva

Otkriveno je da uobičajene imune ćelije ponekad sprečavaju zarastanje creva

B ćelije su ključne za pravilno funkcionisanje imunog sistema. Međutim, istraživači sa Instituta Karolinska pokazali su da ponekad mogu doneti više štete nego koristi, jer se njihov broj uveliko povećava nakon oštećenja creva, sprečavajući zarastanje tkiva. Rezultati, koji su predstavljeni u časopisu Immuniti, mogu biti od značaja za lečenje inflamatorne bolesti creva.

B ćelije su vrsta belih krvnih zrnaca koja imaju važnu funkciju u imunološkom sistemu, delom tako što proizvode antitela koja napadaju bakterije i viruse. Prethodna istraživanja su pokazala da ljudi sa hroničnom inflamatornom bolešću creva (IBD), kao što su Kronova bolest ili ulcerozni kolitis, imaju mnogo više B ćelija u crevima nego zdravi pojedinci.

Stoga je predloženo da B ćelije mogu uticati na ozbiljnost ovih bolesti. Istraživači sa Instituta Karolinska u Švedskoj sada su pokušali da otkriju da li, i ako da, kako, B ćelije doprinose IBD-u.

„Uspeli smo da pokažemo da se populacija B ćelija naglo povećava u debelom crevu tokom zarastanja lezija debelog creva i da se ove ćelije uglavnom akumuliraju u oblastima gde su oštećenja ozbiljna“, kaže glavni istraživač Eduardo Viljablanka, vanredni profesor na Univerzitetu. Katedra za medicinu (Solna), Karolinska institut. „Ovo, zauzvrat, sprečava interakciju između dva druga tipa ćelija — stromalnih i epitelnih ćelija — koja je potrebna da bi se tkivo zalečilo.“

Istraživači su proučavali eksperimentalni model kolitisa i tkiva pacijenata sa ulceroznim kolitisom, koristeći niz metoda za analizu populacija ćelija. Posebno se fokusirajući na to kako B ćelije utiču na zarastanje crevne sluzokože, otkrili su da su se miševi kojima nedostaju B ćelije oporavili mnogo brže nakon oštećenja creva nego obični miševi. Nalaz da izgleda da B ćelije čine više štete nego koristi kod upale debelog creva može biti od značaja za lečenje IBD.

„Već postoje odobreni lekovi koji utiču na odgovor B ćelija i koji se koriste za druge bolesti“, kaže Gustavo Monasterio, postdoktor istraživačke grupe dr Viljablanke na Institutu Karolinska i jedan od vodećih autora.

„Sada želimo da testiramo da li bi iscrpljivanje B ćelija u određenim vremenskim okvirima moglo da funkcioniše i kod IBD-a. Takođe moramo da saznamo da li akumulacija B ćelija može imati dugoročne korisne efekte, kao što je promena sastava bakterija u gastrointestinalni trakt.“