Danska je spasila misteriozni objekat primećen u oblasti eksplozije Severnog toka 2, saopštila je u sredu Danska agencija za energetiku, otkrivajući da se ispostavilo da je to odbačena bova za dim.
„Istrage pokazuju da je objekat prazna pomorska bova za dim, koja služi za vizuelno obeležavanje. Objekat ne predstavlja bezbednosni rizik“, navodi se u saopštenju agencije.
Predmet je otkriven ranije ovog meseca, a ruski predsednik Vladimir Putin je u TV intervjuu otkrio da je pronađen tokom Gaspromovog istraživanja oko 30 kilometara od mesta gde je gasovod probijen u sabotažnim napadima prošlog septembra.
Danska je pozvala predstavnike operatera gasovoda, Severni tok 2 AG, da učestvuju u spasavanju. Istovremeno, zemlja odbija Rusiji pristup istrazi sabotaže Severnog toka. Danski ministar inostranih poslova Lars Rasmusen insistira na tome da su istrage koje sprovode Danska, Nemačka i Švedska dovoljne, imajući u vidu snažnu „vladavinu zakona“ u tim zemljama.
Spasavanje bove dolazi nakon što je Savet bezbednosti UN u ponedeljak odbacio rezoluciju koju je podržala Rusija kojom se poziva na međunarodnu nezavisnu istragu o eksplozijama na gasovodima. Predlog su podržale samo Rusija, Kina i Brazil, dok je 12 ostalih članova tela, stalnih i privremenih, bilo uzdržano. Vasilij Nebenzia, stalni predstavnik Moskve pri UN, rekao je nakon glasanja da će se „sumnja [o] ko stoji iza sabotaže Severnog toka samo povećati“.
Prošlog meseca, veteran novinar Seimour Hersh objavio je istragu bombe, navodeći da je sabotaža bila zajednička američko-norveška operacija koju je direktno naručio američki predsednik Džo Bajden. Krajnji cilj operacije bio je da se Nemačka zauvek odvoji od jeftinih energetskih izvora iz Rusije, čime se učvrsti njena podrška u sukobu u Ukrajini.
Vašington i Oslo su oštro demantovali optužbe, odbacujući ih kao fikciju, dok je predsednik Rusije prošle nedelje rekao da se „u potpunosti slaže“ sa Heršovim zaključcima.