Novi zakon o informacionoj bezbednosti u Srbiji donosi više sigurnosti za građane i privredu

Novi zakon o informacionoj bezbednosti u Srbiji donosi više sigurnosti za građane i privredu

Novi zakon o informacionoj bezbednosti u Srbiji donosi veću zaštitu podataka za građane, proširuje obaveze preduzeća i usklađuje nacionalne propise sa evropskim standardima, uz mere za efikasniju borbu protiv sajber napada, rekao je za RTS stručnjak za pravo i digitalne tehnologije Bogdan Ivanišević.

Srbija je nedavno usvojila novi nacrt zakona o informacionoj bezbednosti, koji donosi značajne izmene i nove mere zaštite, kako za građane, tako i za privredne subjekte, kaže Bogdan Ivanišević.

Stručnjak za pravo i digitalne tehnologije, objasnio je u razgovoru za RTS ključne izmene i šta one znače za različite društvene strukture.

Prema njegovim rečima, Srbija je napravila značajan korak u ovoj oblasti još 2016. godine, kada je usvojen prvi zakon o informacionoj bezbednosti, i to pre nego što je Evropska unija donela svoju prvu direktivu u ovoj oblasti.

„Novi nacrt zakona sada proširuje obaveze na više privrednih subjekata, uključujući sektore koji ranije nisu bili pokriveni – proizvodnju hrane, automobilsku industriju i zdravstvo“, navodi Ivanišević.

Ovaj napredak znači da će građani dobiti veću zaštitu od hakerskih napada i bolju sigurnost podataka, što je posebno značajno u kriznim situacijama.

Privreda takođe dobija od novog zakona, prema rečima Ivaniševića, privrednim subjektima koji se pridržavaju obaveza iz ovog zakona obezbeđuje se veća zaštita informacija i mogućnost nesmetanog obavljanja poslovnih aktivnosti.

„Zakon sada pokriva i nove sektore, poput pružalaca usluga u proizvodnji lekova, zdravstvenih proizvoda i poštanskih usluga“, kaže Ivanišević.

Iako je zakon usklađen sa evropskom NIS2 direktivom, napominje da postoje i određena odstupanja.

„U Evropskoj uniji kaznene mere su veće, dok je u Srbiji maksimalna kazna ograničena na 2 miliona dinara zbog postojećih zakona o prekršajima“, rekao je Ivanišević.

Napominje da se za strože sankcije mora menjati regulativa o prekršajima, ali smatra da bi „uvođenje strožijih kaznenih mera možda trebalo da sačeka dok se svi subjekti ne upoznaju sa novim propisima“.

Dok zakon povećava odgovornost preduzeća, napadači su podložni krivičnom zakonu. Ivanišević dodaje da je „problem sa napadačima što ih je teško identifikovati“, ali da je „prevencija napada, uz adekvatne mere zaštite, ključ u borbi protiv sajber pretnji“.

„Ovaj zakon o informacionoj bezbednosti predstavlja korak ka većoj zaštiti i stabilnosti, kako za građane, tako i za privredu u Srbiji, omogućavajući nesmetano funkcionisanje u sve složenijem digitalnom okruženju“, rekao je za RTS stručnjak za pravo i digitalne tehnologije Bogdan Ivanišević.