Guvernerka Njujorka Keti Hočul potpisala je zakon u četvrtak koji omogućava roditeljima da blokiraju algoritamski predložene feedove svoje dece na društvenim mrežama poput TikToka i Instagrama. Zakon je usmeren na smanjenje uticaja algoritama koji često dovode do zavisnosti kod mladih korisnika.
Prema novom zakonu, osobe mlađe od 18 godina neće moći da vide sadržaj koji algoritmi predlažu, osim ako roditelji ne daju proverljivu saglasnost. Takođe, zakon zabranjuje platformama da šalju obaveštenja maloletnicima o predloženim objavama između ponoći i 6 sati ujutru.
Zakon ne stupa na snagu odmah. Državni tužilac Leticija Džejms je zadužena da izradi pravila za proveru starosti korisnika i saglasnosti roditelja. Nakon finalizacije pravila, kompanije društvenih medija će imati 180 dana da sprovedu ove propise.
Hočul je istakla da je cilj zakona zaštita dece od potencijalno štetnih uticaja društvenih medija. Na ceremoniji potpisivanja zakona u Manhattanu, naglasila je važnost roditeljskog nadzora nad životima njihove dece.
Ovaj potez dolazi u kontekstu rastuće zabrinutosti zbog uticaja društvenih medija na mentalno zdravlje mladih. Algoritmi društvenih mreža često koriste podatke o korisničkom ponašanju kako bi personalizovali feedove i zadržali korisnike duže na platformama.
Kritike zakona dolaze iz tehnološke industrije. NetChoice, trgovačka grupa koja uključuje kompanije poput Ks i Meta, nazvala je zakon neustavnim i istakla da predstavlja napad na slobodu govora i otvorenost interneta.
Njujorški zakon je najnoviji primer pokušaja država da regulišu uticaj društvenih medija na mlade. Očekuje se da će zakon izazvati pravne sporove i da će biti predmet intenzivne debate u tehnološkim i pravnim krugovima u narednim mesecima.