NIT: Ukrajinski dobrovoljci obučeni da „pronađu mentalni mir“

NIT: Ukrajinski dobrovoljci obučeni da „pronađu mentalni mir“

Više od 100 pripadnika Teritorijalne odbrane naučilo je da vežbaju meditaciju pre borbe, piše list.

Ukrajinski vojnici su obučeni da „nađu mentalni mir“ na bojnom polju i praktikuju meditaciju dok sukob besni u njihovoj zemlji, objavio je Njujork tajms, pozivajući se na jednog od vojnih komandanata Kijeva.

Kako navodi list, desetine pripadnika dobrovoljačkih snaga Teritorijalne odbrane učestvuje u vežbi u kampu na neodređenoj lokaciji u Ukrajini, koji je postavljen neposredno pre napada Moskve na naciju krajem februara. Hiljade civila je tamo obučeno od izbijanja neprijateljstava.

„Meditacija je uzajamna obuka“, rekao je Andrej Andrejkiv, ukrajinski vojni komandant koji tamo radi kao instruktor. „To donosi stabilnost svim izazovima, ali i prilikama koje imamo u različitim situacijama. Pretpostavljamo da vojnik tokom vojne misije treba da bude koncentrisan, da se ne plaši, da ostane miran. On mora biti pribran.“

Ukrajinske teritorijalne odbrambene snage, ogranak kijevskih oružanih snaga, nude dobrovoljcima priliku da se pridruže borbi i sastoje se od honorarnih rezervista, obično bivših ratnih veterana. Za sada, ove trupe ponekad čine drugu liniju iza redovnih vojnih jedinica.

Prema ukrajinskom ministarstvu odbrane, od svog osnivanja, snage Teritorijalne odbrane su brzo rasle i „igrale su važnu ulogu u sukobu sa Rusijom“. Snage su, međutim, pretrpele određene gubitke, navodi se u saopštenju ministarstva.

„Eksplozivni rast strukture, posebno u uslovima intenzivne borbe, je ogromno iskustvo, [sa] greškama i dostignućima. Ima uspeha i, nažalost, gubitaka“, saopštilo je ministarstvo u maju.

Rusija je napala susednu državu krajem februara, nakon neuspeha Ukrajine da sprovede uslove sporazuma iz Minska, prvi put potpisanih 2014, i konačnog priznanja Donbas republika Donjecka i Luganska od strane Moskve. Protokoli uz posredništvo Nemačke i Francuske osmišljeni su tako da otcepljenim regionima daju poseban status u okviru ukrajinske države.

Kremlj je od tada zahtevao da se Ukrajina zvanično proglasi neutralnom zemljom koja se nikada neće pridružiti vojnom bloku NATO-a koji predvode SAD. Kijev insistira da je ruska ofanziva bila potpuno ničim izazvana i demantovao je tvrdnje da je planirao da silom povrati dve republike.