Bivši izraelski premijer Benjamin Netanjahu izgleda da je spreman da se vrati na vlast u sredu, rekavši da je njegov desničarski tabor na pragu velike izborne pobede, nakon što su izlazne ankete predviđale da će njegov blok dobiti tanku parlamentarnu većinu.
„Osvojili smo ogromno poverenje naroda Izraela“, rekao je nasmejani Netanjahu navijačkim pristalicama u izbornom štabu njegove partije Likud. „Na ivici smo veoma velike pobede.
Njegov glas promukao od višenedeljnih kampanja širom zemlje, Netanjahu je obećao da će formirati „stabilnu, nacionalnu vladu“, dok ga je gomila prekidala pevajući „Bibi, kralj Izraela“.
Podignut snažnim rezultatom svojih krajnje desničarskih i verskih saveznika, Netanjahu, kome se sudi za korupciju koju negira, bio je na putu povratka, prema izlaznim anketama izraelske televizije kasno u utorak, koje predviđaju da će njegov blok od četiri stranke osvojiti 62 od 120 mesta u Knesetu.
Za manje od 18 meseci van funkcije, Netanjahu je rekao da će sačekati stvarno prebrojavanje glasova, a konačni rezultati se očekuju u narednim danima.
Rekordna 12-godišnja uzastopna vladavina izraelskog premijera sa najdužim stažom okončana je u junu 2021. kada je centrista Jair Lapid uspeo da sastavi malo verovatnu koalicionu vladu liberala, desničara i arapskih partija.
Ali krhka alijansa se rasplela godinu dana u svojoj vladavini.
Kako su stvarni rezultati počeli da pristižu, Lapid je stao da prizna izbore i rekao da će sačekati do konačnog prebrojavanja. Izlazne ankete kasno u utorak predviđale su da će njegov tabor zauzeti 53-54 mesta u Knesetu, daleko iza Netanjahua.
„Narod želi drugačiji način. Žele sigurnost“, rekao je Netanjahu, „žele moć, a ne slabost… žele diplomatsku mudrost, ali čvrstinu“.
Petim izborima u Izraelu za manje od četiri godine dominirala je velika Netanjahuova ličnost, čije su pravne bitke nahranile zastoj koji blokira izraelski politički sistem od 2019. godine i produbio podele između njegovih pristalica i protivnika.
Kampanju su uzdrmali vatreni naseljenik sa Zapadne obale Itamar Ben-Gvir i njegova ultra-nacionalistička lista Religious Cionism, koja je sada spremna da bude treća po veličini stranka u parlamentu nakon što je uskočila sa političke margine.
Netanjahu je računao na podršku Ben-Gvira i njegovog kolege krajnje desničarskog lidera Bezalela Smotriča.
Ali izgledi za vladu koja uključuje Ben-Gvira, bivšeg člana Kača, grupe na listama izraelskih i američkih terorista, i koji je jednom bio osuđen za podsticanje na rasizam, rizikuje da zabrinjava saveznike, uključujući Vašington.
U očiglednom pokušaju da ublaži strahove u inostranstvu, Netanjahu, koji je 2020. uspostavio formalne diplomatske veze sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Bahreinom, rekao je da će vlada pod njegovim vođstvom delovati odgovorno, izbegavati „nepotrebne avanture“ i „proširiti krug mira“.
Bez obzira na to, njegov mogući povratak pojačao je skepticizam Palestinaca da je političko rešenje sukoba verovatno nakon kampanje koja se razvila tokom rastućeg nasilja na okupiranoj Zapadnoj obali, sa skoro svakodnevnim racijama i sukobima.