U danima nakon ruske invazije na Ukrajinu, nemački softverski gigant SAP zaustavio je svu prodaju u Rusiji. Ali to je izazvalo gnev ukrajinskih lidera nastavljajući da nudi ažuriranja i pristup računarstvu u oblaku ruskim korisnicima koji nisu na meti zapadnih sankcija.
Ove nedelje SAP, koji proizvodi poslovni softver za obavljanje zadataka kao što su logistika i računovodstvo, objavio je da preduzima poslednje korake ka „urednom izlasku“ iz svojih operacija u Rusiji, što je proces za koji je rekao da je otežan zbog brige za zaposlene. i ruski zakoni koji su zabranjivali jednostrano raskid ugovora.
„Mi se ne bavimo potrošačkim poslom – mi prodajemo veoma složena softverska rešenja“, rekao je Luka Mucić, finansijski direktor SAP-a, objašnjavajući ono što je nazvao „značajnom složenošću“ zatvaranja tri decenije poslovanja u zemlji.
SAP-ova izjava je otišla dalje od prethodnih najava od invazije, napominjući njegovu „nameru“ da prestane da podržava i održava svoje proizvode. Povlačenje bi moglo da naruši rad bek-office računara u mnogim ruskim kompanijama, uključujući državnu Sberbanku, najveću rusku finansijsku instituciju. U 2018. SAP je kreirao ono što je nazvao „najveći ruski projekat u oblaku“ za upravljanje 230.000 zaposlenih Sberbanke.
Planirani izlazak SAP-a prati izlazak drugih nemačkih kompanija poput Henkela, proizvođača proizvoda za čišćenje u domaćinstvu i nege kose, mrežnog provajdera Deutsche Telekom i lanca za poboljšanje doma Obi. Ipak, drugi ostaju u Rusiji i suočavaju se sa teškim odlukama dok se rat proteže u sledeću fazu.
Među njima je i dobavljač automobila Continental, koji je u sredu rekao da je bio primoran da privremeno ponovo pokrene proizvodnju u svojoj fabrici guma u Kalugi, izvan Moskve.
Continental je saopštio da podržava ekonomske sankcije Rusiji. Kompanija je zaustavila proizvodnju u zemlji početkom marta, nekoliko dana nakon invazije.
Ali kompanija je saopštila da se sada suočava sa sve oštrijim ruskim zakonima u vezi sa stranim kompanijama i da je od nje potrebno da ponovo pokrene fabriku za proizvodnju automobilskih guma za rusko tržište.
„Ovo radimo samo privremeno jer želimo da zaštitimo naše zaposlene“, rekla je Birgit Hiler, portparolka kompanije. „Nećemo ostvariti profit.“
Zakonske obaveze su takođe otežale SAP-u da napusti poslovanje u Rusiji, saopštila je kompanija. SAP je obustavio svu prodaju u Rusiji i Belorusiji 2. marta. Tri nedelje kasnije, počeo je aktivno da gasi poslovanje kompanije u oblaku u zemlji.
Tada su zaustavljene usluge u oblaku za korisnike koji su bili pod sankcijama. Drugim kupcima je data mogućnost da im se njihovi podaci vrate, izbrišu ili premeste na server van zemlje. Ta ponuda je naišla na optužbe da SAP podržava kompanije koje su izvršile ubistvo u Ukrajini.
Prošlog meseca, ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je u poruci na Tviteru osudio SAP, Oracle i Microsoft zbog podrške „krvavom ruskom agresoru“. Bio je to prvi put da je direktno imenovao multinacionalne kompanije.
„Prestanite da podržavate svoje proizvode u Rusiji, zaustavite rat!“ rekao je.
SAP je u utorak saopštio da, iako nije mogao da spreči nijednog bivšeg klijenta da nastavi da koristi njegov softver, kompanija je zakonski obavezna da korisnicima koji nisu sankcionisani pruži opcije za rukovanje njihovim podacima.
„Podaci u centrima podataka pripadaju kupcima, a ne SAP-u“, navodi se.
Ako kompanije odluče da SAP premesti svoje podatke na server u oblaku van Rusije, SAP je rekao, neće obnoviti njihov ugovor.