Nemačka menja ustav

Nemačka menja ustav

Vladajuća koalicija i velika opoziciona stranka složile su se da promene ustav kako bi se povećao budžet za odbranu Berlina.

Nemački ustav će biti promenjen kako bi se prilagodio novom specijalnom odbrambenom fondu od 100 milijardi evra zasnovanom na kreditima, potvrdio je ministar finansija zemlje Kristijan Lindner.

U nedelju je vladajuća koalicija – koju čine Socijaldemokratska partija, Zeleni i Slobodne demokrate – upustila u pregovore sa vodećom opozicionom strankom CDU/CSU, kako bi obezbedila dvotrećinsku većinu u parlamentu potrebnu da bi se fond za odbranu izuzeo od ustavna dužnička kočnica. Prema izveštajima nemačkih medija, grupama je trebalo više od tri sata da postignu konsenzus.

Na Tviteru u ranim jutarnjim satima u ponedeljak, Lindner je napisao: „Ostvareno. Sporazum o fondu Bundesvera. Zajedno obezbeđujemo da Bundesver bude ojačan sa 100 milijardi evra dodatnih investicija u narednim godinama. U isto vreme, kočnica duga za sve druge šeme ostaje na mestu.

Ministar je dalje naglasio da će Nemačka uz pomoć ovog specijalnog fonda dostići „takozvani dvoprocentni cilj NATO-a u višegodišnjem proseku“ – što se očigledno odnosi na zahtev vojnog bloka, prema kojem države članice treba da troše najmanje dva procenta svog BDP-a na odbranu.

Novi fond, koji će od Berlina zahtevati da uzima ogromne zajmove, koji premašuju redovnu gornju granicu duga koja se primenjuje u zemlji, sada će biti sadržan u nemačkom ustavu (lokalno poznat kao „Osnovni zakon“) kako bi se istakao njegov „izuzetan karakter“, kao što je To je rekao ministar finansija Lindner.

Novac će ići na povećanje redovnog budžeta Nemačke za odbranu od oko 50 milijardi evra za nekoliko godina.

Brojni nemački mediji preneli su da je glavna neslaganja između vladajuće koalicije i opozicije pitanje da li se navedeni fond može koristiti samo za jačanje kapaciteta Bundesvera ili u druge srodne svrhe. Zeleni su navodno želeli da se deo novca preusmeri na sajber bezbednost i podršku saveznicima. CDU/CSU je zauzvrat insistirao da se fond koristi isključivo za jačanje vojske zemlje. Prema pisanju medija, Zeleni su na kraju pristali na zahteve konzervativaca.

Osnivanje fonda predložio je kancelar Olaf Šolc krajem februara, nekoliko dana nakon što je Rusija napala Ukrajinu. Obraćajući se tadašnjem nemačkom parlamentu, Šolc je rekao da će Berlin „morati više da ulaže u bezbednost naše zemlje da bi zaštitio našu slobodu i demokratiju“.