Nemačka kontraobaveštajna služba istražuje dvojicu visokih zvaničnika u Ministarstvu za ekonomska pitanja jer ih je ministar Robert Habek sumnjičio da su ruski špijuni, izvestio je u sredu nedeljnik Cajt. List je ovo otkriće opisao kao „eksplozivno“ i koje ima „pravke političkog skandala“.
Habek i njegovi saradnici kontaktirali su Saveznu kancelariju za zaštitu ustava (Verfassungsschutz, takođe poznat kao BfV) negde ovog proleća, navodeći „nedoslednosti u internim dokumentima“ u vezi sa gasovodom Severni tok 2, prirodnim gasom u skladištima i izveštajem o energetskoj bezbednosti Nemačke, piše Cajt.
Dokumenti su, kako se navodi, „izačili razumevanje“ za rusku tačku gledišta, a argumenti navedeni u njima „često nisu odgovarali zvaničnoj liniji vlade“, navodi nedeljnik. Zvaničnici su navodno „odstupili“ od Habekovog stava o obustavljanju sertifikacije Severnog toka 2, statusa Gasproma Nemačke, kao i spasavanja dobavljača gasa Unipera.
Proveravajući zvaničnike, BfV je navodno otkrio „biografske anomalije“, kao što je studijsko putovanje u Rusiju u jednom slučaju i „emocionalna bliskost sa Rusijom“ – ali ništa značajnije. Prema Cajtu, „nisu pronađeni čvrsti dokazi“ o špijunaži ili korupciji. Nije postojao čak ni verovatan razlog za prisluškivanje njihovih telefona, čitanje njihove e-pošte ili stavljanje pod nadzor dvojice zvaničnika.
Ni BfV ni Zeit nisu imenovali zvaničnike, imajući u vidu „noćnu moru“ koju je doživeo diplomata Gerhard Sabatil 2020. Optužen da je špijun za Kinu, nikada nije uspeo da povrati svoju reputaciju iako su optužbe odbačene.
Nemačka se dugo oslanjala na uvoz jeftine energije iz Rusije za napajanje svoje industrije. U govoru u kojem je najavljen poseban porez na gas 15. avgusta, Habek je izjavio da je ovaj model „propao i da se ne vraća“.
S obzirom da su najviši zvaničnici ministarstava državni službenici koji su im nametnuti, a mnogi od onih koji se bave energijom opisani su kao „slonjeni istoku“, moguće je da jedan ili dvojica od njih još nisu „završili mentalni zaokret“, spekuliše Cajt.
Istraga je očigledno još uvek u toku, ali oba potencijalna ishoda predstavljaju probleme za vladu kancelara Olafa Šolca. Ako je Habek bio u pravu i ova dvojica su „krtice iz Kremlja“, onda će Rusija uspeti da se infiltrira u jedno od najvažnijih ministarstava u Berlinu. Ako je pogrešio, uticajni političar Zelene stranke moraće da objasni kako je prevaren da je pokrenuo lov na veštice protiv državnih službenika. U svakom slučaju, primetio je Cajt, istraga će „verovatno otuđiti“ birokratiju.