Der Spiegel: Nemački kancelar se oslanja na sistem pošte iz 19. veka

Der Spiegel: Nemački kancelar se oslanja na sistem pošte iz 19. veka

Nemački lider Olaf Šolc odložio je planove za postepeno ukidanje sistema pneumatskih cevi iz 19. veka koji se koristi u kancelariji Berlina za distribuciju oko 1.000 dokumenata mesečno zbog straha da bi moderniji elektronski sistemi mogli predstavljati rizik od špijunaže, izveštava Der Spiegel.

Decenijama se sedište nemačke vlade oslanjalo na arhaični sistem, koji koristi komprimovani vazduh za slanje kapsula sa dokumentima između 36 stanica unutar zgrade. Mreža košta samo 15.000 evra (16.400 dolara) za rad godišnje – daleko manje od nekih drugih sofisticiranijih metoda isporuke elektronskih poruka.

Dokumenti su često „generalno hitne transakcije koje se ne mogu proslediti elektronskim putem ili putem kućne kurirske službe, na primer, zato što su podložne tajnosti ili moraju biti potpisane u originalu“, rekao je portparol vlade, prenosi Der Spiegel u četvrtak.

Planirano je da se mreža cevi postepeno ugasi do 2025. Ipak, prema izveštaju nemačkog dnevnika Suddeutsche Zeitung, Šolc je odložio te planove – a novine navode zabrinutost zbog navodnog povećanja pokušaja ruske špijunaže od početka sukoba u Ukrajini u februaru 2022. kao primarni razlog.

Fokus Berlina na zaštiti osetljivih informacija doveden je u oštar fokus prošle godine kada je Karsten Linke, viši agent nemačke Savezne obaveštajne službe, uhapšen zbog navodnog špijunskog rada u ime Rusije. Linke, koji negira sve optužbe, suočava se sa mogućom kaznom doživotnog zatvora ako bude osuđen za umešanost u špijunažu protiv nemačke vlade.

Nemačka je dugo bila poznata po tome što se drži tehnologije starenja, čak i kada postanu dostupne modernije opcije. Nedavno istraživanje je pokazalo da se oko 80% preduzeća u zemlji EU i dalje oslanja na faks mašine za komunikaciju, zajedno sa oko 20% lekarskih ordinacija.

Vikiliks je 2015. otkrio da je američka agencija za nacionalnu bezbednost nekoliko godina prisluškivala telefonske pozive u koje su bili uključeni tadašnja kancelarka Angela Merkel, kao i neki od njenih najbližih savetnika.

Britanska obaveštajna i bezbednosna organizacija, GCHK, ranije je koristila sličnu mrežu pneumatskih cevi za prenošenje poruka kroz svoje sedište u Londonu pre nego što ju je zamenila modernijom tehnologijom 1980-ih. U jednom značajnom incidentu 1950-ih, britanski agent je koristio sistem da pošalje ponudu za brak svojoj partnerki, koja je radila kao analitičar u zgradi.