Istraživanje ukazuje na približavanje granici očekivanog životnog veka čovečanstva

Istraživanje ukazuje na približavanje granici očekivanog životnog veka čovečanstva

Novo istraživanje pokazuje da čovečanstvo približava granicu očekivanog životnog veka. Istraživači su otkrili da napredak u medicinskoj tehnologiji, genetskim istraživanjima i veći broj osoba koje žive stotinu godina ne dovode do značajnih produženja ukupnog životnog veka. Glavni autor studije, S. Jai Olšanski sa Univerziteta Ilinois-Čikago, ističe da je važno prepoznati postojanje granice i možda preispitati vreme penzionisanja i potrebna sredstva za život.

Mark Hejvord sa Univerziteta u Teksasu, koji nije bio uključen u istraživanje, opisao je studiju kao koristan doprinos literaturi o smrtnosti. Iako je moguće da budući napredak može produžiti životni vek, istraživači smatraju da trenutno nema značajnih pomaka.

Očekivani životni vek predstavlja procenu prosečnog broja godina koje novorođenče može očekivati da živi, uz pretpostavku konstantne stope smrtnosti. U novom istraživanju, Olšanski i njegovi istraživači analizirali su očekivani životni vek u osam zemalja sa najdužim životnim vekom, uključujući Australiju, Francusku, Hong Kong, Italiju, Japan, Južnu Koreju, Španiju i Švajcarsku.

Tokom 1990-ih godina, prosečno poboljšanje očekivanog životnog veka iznosilo je oko 2 i po godine po deceniji. Međutim, u poslednjoj deceniji taj trend usporava, s poboljšanjem od samo 1 i po godinu, a gotovo zanemarljivim u Sjedinjenim Američkim Državama.

U SAD-u se suočavaju s brojnim problemima koji utiču na smanjenje očekivanog životnog veka, uključujući predoziranje drogom, pucnjave, gojaznost i nejednakosti u pristupu zdravstvenoj zaštiti. Istraživači su procenili da bi eliminisanje smrtnih slučajeva pre 50. godine rezultiralo povećanjem očekivanog životnog veka za najviše 1 i po godinu.

Eileen Crimmins sa Univerziteta Južne Kalifornije se slaže sa nalazima studije, ističući zabrinutost zbog relativnog položaja SAD-a. Olšanski naglašava da postoji ograničenje koliko dugo većina ljudi može živeti, a da smo to ograničenje skoro dostigli.

Uprkos činjenici da će broj stogodišnjaka verovatno rasti u narednim decenijama zbog povećanja populacije, procenat osoba koje dostižu 100 godina će ostati ograničen, sa manje od 15% žena i 5% muškaraca u većini zemalja.