Rover, koji istražuje planetu više od jedne decenije, znatno je poboljšao naše razumevanje marsovskog pejzaža otkako je sleteo na površinu planete 2012.
Ali nedavno otkriće u oblasti planete poznatoj kao ‘jedinica koja sadrži sulfate’ posebno je uzbudila NASA-u, nakon što su pronašli „najjasniji dokaz do sada” znakova da je značajno jezero verovatno postojalo u oblasti za koju se ranije smatralo da sadrži samo male mlaznice vode.
„Ovo je najbolji dokaz vode i talasa koje smo videli u celoj misiji“, rekao je NASA-in Asvin Vasavada u izjavi ove nedelje. „Popeli smo se kroz hiljade stopa jezerskih naslaga i nikada nismo videli ovakve dokaze – a sada smo ih našli na mestu za koje smo očekivali da će biti suvo.“
Pretpostavlja se da ako je život – mikrobni ili drugi – ikada postojao na Marsu, dokazi za to bi potencijalno mogli biti otkriveni u blizini mesta gde je voda nekada bila koncentrisana. Naučnici takođe očekuju da će pronaći tragove o tome kako se nekada vodena planeta transformisala u ledenu pustoš kakva je danas.
„Pre milijardi godina, talasi na površini plitkog jezera uzburkali su sediment na dnu jezera, tokom vremena stvarajući nabrane teksture ostavljene u steni“, dodala je NASA u svom saopštenju u sredu.
Međutim, pokušaji bušenja za uzorke u podnožju planine Šarp – planine visoke tri milje koja je nekada sadržavala potoke i jezera – bili su komplikovani jer je rover naišao na stene koje su bile previše tvrde za svoje bušenje.
„Drevna klima na Marsu imala je divnu složenost, slično Zemljinoj“, dodao je Vasavada.
Otkriće vode na Marsu prvi put je potvrdio NASA-in sletanje Feniks na Mars 2008. godine, sa naknadnim misijama koje su locirale veliko subglacijalno jezero jednu milju ispod južne polarne ledene kape 2018.