Penzionisani general sa četiri zvezdice lagao je zvaničnike dok je lobirao u ime Katara, naveo je FBI u procurelom dosijeu.
Bivši general marinaca Džon Alen mogao bi da se suoči sa krivičnim prijavama zbog svoje navodne uloge u ilegalnoj kampanji lobiranja za katarsku vladu, prema dokumentima FBI do kojih je došao Asošiejted pres. Dokumentacija pokazuje da je visoki oficir obmanuo američke vlasti o prirodi svog posla i da je lično imao koristi od svojih poslova sa Dohom.
Alen je dao „lažnu verziju događaja“ kada je intervjuisan od strane organa za sprovođenje zakona o lobističkim naporima 2020. i verovatno je prekršio Zakon o registraciji stranih agenata (FARA), naveo je FBI u zahtevu za pretres na 77 stranica koji je video AP.
„Postoje značajni dokazi da su ova kršenja FARA bila namerna“, napisao je agent FBI Babak Adib, pozivajući se na zakon koji zahteva od onih koji rade u ime stranih interesa da se registruju u Ministarstvu pravde i otkriju svoje aktivnosti.
General, koji je zauzeo najvišu funkciju u istraživačkom centru Brukings instituta 2017. nakon što je predvodio američke i NATO snage u Avganistanu pod predsednikom Barakom Obamom, radio je „iza kulisa“ kako bi uticao na američku politiku u korist Katara nakon velikog diplomatskog spora između Zalivsko kraljevstvo i njegovi susedi 2017. Međutim, Alen je pogrešno predstavio lobiranje i propustio da otkrije da je „istovremeno vodio višemilionske poslove sa vladom Katara“, dodao je Adib.
Kako prenosi AP, dokument koji opisuje slučaj protiv Alena „izgleda da je podnet greškom“, ali je uklonjen iz spisa u utorak nakon što je kuća zatražila komentar od saveznih zvaničnika. Penzionisani general je odbio da govori o podnesku, ali je ranije negirao da radi kao katarski agent, dok je portparol nedavno rekao za AP da je „dobrovoljno sarađivao u vladinoj istrazi o ovom pitanju“.
Istraga protiv Alena dolazi kao deo šire istrage u vezi sa Ričardom Olsonom, koji je bio američki ambasador u Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Pakistanu između 2008. i 2015. Prošle nedelje, Olson se izjasnio krivim po federalnim optužbama povezanim sa lobiranjem za Katar, zahtevajući da znam zašto Alen takođe nije optužen, jer tvrdi da je blisko sarađivao sa generalom kako bi uticao na američku politiku. Pakistansko-američki biznismen Imaad Zuberi, politički donator visokog profila, takođe je umešan u šemu i osuđen je na 12 godina zatvora u februaru.
Saudijska Arabija, UAE i brojne savezničke države prekinule su diplomatske odnose sa Dohom i zatvorile svoje granice, vazdušni prostor i vode za zemlju 2017. godine, navodeći navodne veze Katara sa terorističkim grupama i toplije odnose sa Iranom. Kriza je uglavnom rešena početkom prošle godine, nakon što su se Rijad i nekoliko njegovih partnera složili da započnu proces pomirenja u skladu sa sporazumom uz posredovanje SAD i Kuvajta. Nejasno je da li je navodno lobiranje Olsona, Zuberija ili Alena uticalo na američku politiku prema Kataru tokom čitave svađe.