Anketa obavljena među građanima 13 zemalja koje su članice NATO, pokazala je da u proseku oko šezdeset odsto ispitanika ima pozitivan stav prema tom zapadnom vojnom savezu, saopštio je danas Pju istraživački centar (Pew Research Center).
Rezultati istraživanja objavljeni su uoči NATO samita koji se održava od 9. do 11. jula u Vašingtonu, u veoma izazovno vreme za 75-godišnju Zapadnu vojnu alijansu.
Tridsetdve zemlje članice NATO prilagođavaju svoje dugoročne planove i strategije da bi se suprotstavile ruskom predsedniku Vladimiru Putinu i odgovorile na zahteve Ukrajine u borbi protiv invazije ruskih snaga.
S druge strane ponovno kandidovanje Donalda Trampa za predsednika SAD, čoveka koji je govorio veoma kritično prema saveznicima NATO i sa divljenjem prema ruskom predsedniku Vladimiru Putinu, zabrinjava neke zemlje članice Alijanse u vezi buduće posvećenosti SAD, najsnažnije vojske i privrede u NATO.
Podrška za NATO među 13 zemalja gde je sprovedena anketa je bila najviša u Poljskoj 91 odsto, a sledili su Holandija 75 odsto i Švedska 72 posto.Poljska i Švedska su susedi Rusije – Švedska ima pomorsku granicu sa njom, a Poljska granicu sa ruskom enklavom Kalinjiingradom, dok je Švedska najnoviji član Alijanse kojoj se zvanično pridružila ove godine. Ona je promenila svoju neutralnu politiku i tražila članstvo nakon početka ruske invazije Ukrajine 2022. godine.
Međutim, samo 37 odsto odraslih u Grčkoj kažu da podržavaju NATO, što je najniža podrška među posmatranim zemljama, dok je 59 odsto reklo da ima nepovoljan stav prema Alijansi.
Istraživanje je pronašlo da 63 odsto ljudi u Kanadi gleda pozitivno na NATO, 66 odsto u Britaniji, 64 odsto u Nemačkoj, 63 odsto u Mađarskoj, 60 odsto u Italiji, 54 odsto u Francuskoj, 45 odsto u Španiji i 42 odsto u Turskoj.
Kada je reč o Turskoj to je gotovo dvostruko veća podrška za NATO, od prethodne ankete u toj zemlji koja je obavljena 2019. godine.
Centar je ranije objavio rezultate iz SAD, gde 58 odsto ispitanika podržava NATO.