Najstarija i najkompletnija hebrejska Biblija na svetu prodata je u sredu za 38,1 milion dolara, saopštio je Sotbi, što je jedna od najviših cena ikada za knjigu ili dokument prodat na aukciji, preneo je Rojters.
Pobednička ponuda u sredu za Codek Sassoon dala je donaciju Alfreda H. Mozesa, bivšeg američkog ambasadora i predsednika Američkog jevrejskog komiteta, koji ga daje ANU Muzeju jevrejskog naroda u Tel Avivu, Izrael.
Cena premašuje 30,8 miliona dolara plaćenih 1994. za rukopis Leonarda da Vinčijevog Codek Leicestera, saopštio je Sotbi. Ali to je bilo ispod procenjenih 50 miliona dolara za koje je Sotbi u februaru rekao da bi mogao da proda i ispod 43,2 miliona dolara plaćenih 2021. za prvo izdanje Ustava SAD, što je svetski rekord za bilo koju knjigu ili dokument.
Codek Sassoon, napisan oko 900. godine, nazvan je po prethodnom vlasniku Dejvidu Solomonu Sasunu, koji je nabavio Bibliju 1929. i sastavio jednu od najznačajnijih privatnih kolekcija judaičkih i hebraičkih rukopisa 20. veka.
Dokument nudi kritičku vezu koja povezuje jevrejsku usmenu tradiciju sa modernom hebrejskom Biblijom. Tek nedavno je bivši vlasnik, kolekcionar Jackui Safra, dao datum na Codek Sassoon carbon, potvrđujući da je stariji od Alepskog kodeksa i Lenjingradskog kodeksa, dve druge velike rane hebrejske Biblije, prema Sothebi’s-u. Aukcionar je rekao da je Codek Sassoon datiran ili u kasni 9. ili na početak 10. veka i na naučnim i na paleografskim osnovama i da sadrži skoro celu Bibliju. Najstariji primerci biblijskih tekstova ikada pronađeni su svici sa Mrtvog mora, koji su otkriveni u pećinama 1947.
Hebrejska Biblija sadrži 24 odvojene knjige organizovane u tri dela — Petoknjižje, Proroci i Spisi. Počevši od knjige Postanja i završavajući sa Hronikama, hebrejska Biblija je temelj judaizma, kao i hrišćanstva i islama.