Naftna postrojenja u Jemenu menjaju vlasnika

Naftna postrojenja u Jemenu menjaju vlasnika

Globalna energetska kompanija kupila je u utorak pogone za proizvodnju nafte u ratom razorenom Jemenu od druge međunarodne kompanije. Ovaj potez dolazi pošto su pobunjenici Huti u zemlji više puta gađali terminale i tankere u pokušajima da spreče svoje rivale da izvoze naftu.

Zenith Holandija, podružnica Zenith Energi Ltd., objavila je da je pristala da kupi energetsku imovinu bečkog OMV-a u Jemenu, u poslu vrednom više od 21,6 miliona dolara.

Dogovor još uvek čeka na odobrenje vlasti u Jemenu i Austriji. Nije bilo trenutnog komentara međunarodno priznate vlade Jemena.

„Kupovina OMV Jemen predstavlja veoma značajnu prekretnicu za Zenith Energi“, rekao je Andrea Cattaneo, izvršni direktor Zenith-a. „Postojeća proizvodnja iz sredstava i, što je još važnije, buduća proizvodnja nafte i prirodnog gasa u bliskoj budućnosti… pozicioniraju Zenith na izuzetno uzbudljivoj putanji organskog rasta.“

Najveća imovina OMV-a bile su njene akcije u naftnom polju al-Ukla u centralnom Jemenu, koje kontroliše međunarodno priznata vlada, prema dogovoru koji je najavio Zenith Holandija.

Polje je proizvodilo u proseku 6.000 barela dnevno od januara 2022. zbog nedostatka aktivnosti bušenja, navodi se u saopštenju. Ta količina je smanjena sa oko 15.000 barela dnevno pre građanskog rata u Jemenu.

OMV je takođe prodao svoje akcije u dva manja nalazišta u centralnom Jemenu, zajedno sa procenjenim 571 milijardu kubnih stopa povratnog gasa, navodi se u saopštenju.

Rat u Jemenu počeo je 2014. godine kada su pobunjenici Huti koje podržava Iran sišli iz svog uporišta na severu, zauzeli glavni grad Sanu i primorali međunarodno priznatu vladu da pobegne u izgnanstvo u Saudijsku Arabiju. Sledeće godine, koalicija predvođena Saudijskom Arabijom ušla je u rat sa ciljem da istisne Huti.

OMV je bila jedna od najvećih međunarodnih energetskih kompanija koje još uvek posluju u Jemenu. Najavila je u junu da će prodati svoju imovinu u zemlji u sklopu planova za smanjenje svojih naftnih aktivnosti.

Kompanija je izvestila da je njena proizvodnja nafte i gasa u Jemenu smanjena za 15 odsto na 1,1 milion barela 2021. na vrhuncu ofanzive Hutija na energetski bogatu centralnu provinciju Marib.

Pošto zaraćene strane nisu uspele da obnove primirje uz posredovanje UN u oktobru, pobunjenici su više puta napali naftne terminale i energetske kompanije koje rade u zemlji u pokušaju da spreče izvoz nafte od strane međunarodno priznate vlade.

Pobunjenici su u oktobru pokrenuli napad dronom na naftni tanker u vlasništvu atinske kompanije Okeanis Eco Tankers Corp. pored naftnog terminala kojim upravlja vlada. Oni su gađali još jedan naftni brod sa dronom napunjenim eksplozivom na jugu zemlje u novembru.

Jemen, najsiromašnija zemlja arapskog sveta, ima rezerve od oko 3 milijarde barela nafte i 17 triliona kubnih stopa gasa, prema američkoj Upravi za energetske informacije.