Nacrt rezolucije UN poziva na prekid vatre u Ukrajini i mir

Nacrt rezolucije UN poziva na prekid vatre u Ukrajini i mir

UJEDINjENE NACIJE – Evropska unija je u sredu prosleđivala rezoluciju o kojoj će glasati Generalna skupština UN uoči prve godišnjice ruske invazije na Ukrajinu sledeće nedelje, pozivajući na prekid neprijateljstava i mir koji će obezbediti „ suverenitet, nezavisnost, jedinstvo i teritorijalni integritet“, piše AP.

U svetskom telu od 193 člana nema veta, tako da će rezolucija sigurno biti usvojena na kraju vanredne vanredne sednice skupštine na visokom nivou 23. februara. Ali veliko je pitanje koliko je „za“ glasalo za nju će dobiti.

Povodom obeležavanja godišnjice, Ukrajina je zatražila od EU da izradi rezoluciju u konsultaciji sa državama članicama UN, sa ciljem da prikupi snažnu podršku međunarodne zajednice za mir u Ukrajini u skladu sa Poveljom UN, rekao je diplomata EU koji nije ovlašćen da javno govori. Povelja poziva na mirno rešavanje sporova i izjavljuje da će se sve zemlje uzdržati „od pretnje ili upotrebe sile protiv teritorijalnog integriteta ili političke nezavisnosti bilo koje države“.

Generalna skupština je postala najvažnije telo UN koje se bavi Ukrajinom jer je Savet bezbednosti, koji je zadužen za održavanje međunarodnog mira i bezbednosti, paralizovan kao rezultat ruskog veta.

Iako pet prethodnih skupštinskih rezolucija o Ukrajini nisu pravno obavezujuće – kao što su rezolucije Saveta – one su važne kao odraz svetskog mišljenja.

Prva rezolucija usvojena osam dana nakon ruske invazije 24. februara zahtevala je hitan prekid vatre i povlačenje svih ruskih trupa. Odobren je sa 141 protiv i 5 uz 35 uzdržanih.

Druga rezolucija tri nedelje kasnije okrivila je Rusiju za humanitarnu krizu u Ukrajini i pozvala na zaštitu civila i njihovih domova i infrastrukture koja je ključna za njihov opstanak. Usvojen je sa 140 glasova za i 5 protiv uz 38 uzdržanih.

Rezolucija od 12. oktobra osudila je ruski „pokušaj nezakonite aneksije“ četiri ukrajinska regiona i zahtevala da se to odmah poništi. Dobio je najveći broj glasova od pet rezolucija — 143-5 uz 35 uzdržanih.

Druge dve rezolucije koje su suspendovale Rusiju iz Saveta UN za ljudska prava sa sedištem u Ženevi i pozvale da se Rusija smatra odgovornom za kršenje međunarodnog prava invazijom na Ukrajinu, uključujući plaćanje reparacija za štetu, smrti i povrede, dobile su manje glasova „za“ – 93 i 94, respektivno.

Ukrajina je prvobitno mislila da Generalna skupština ugradi mirovni plan od 10 tačaka koji je ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski najavio na novembarskom samitu Grupe 20 velikih ekonomija, saopštile su diplomate UN. Ali ova ideja je odložena u korist šire i manje detaljne rezolucije objavljene u sredu.

Kao primer, dok rezolucija o kojoj će se glasati naglašava potrebu da se obezbedi odgovornost za najteže zločine počinjene u Ukrajini kroz „poštene i nezavisne istrage i krivično gonjenje na nacionalnom ili međunarodnom nivou“, ona ne uključuje poziv Zelenskog na poseban Tribunala da procesuira ruske ratne zločine.

Konačni nacrt rezolucije se neznatno razlikuje od originalnog nacrta koji je u petak dobio Asošijeted pres.

Dodaje poziv na „prestanak neprijateljstava“ i direktno se odnosi na „punu invaziju na Ukrajinu“ pre godinu dana, ponavljajući potrebu da se postigne „sveobuhvatan, pravičan i trajni mir“ u Ukrajini „što je pre moguće“ u u skladu sa Poveljom UN.

Nacrt poziva zemlje članice UN i međunarodne organizacije da „udvostruče podršku diplomatskim naporima“ za postizanje mira pod tim uslovima i podržava napore generalnog sekretara UN Antonija Gutereša i neimenovanih zemalja.

Predložena rezolucija ponavlja prethodni zahtev Generalne skupštine da Rusija „odmah, potpuno i bezuslovno povuče sve svoje vojne snage“ sa međunarodno priznatih granica Ukrajine.

Takođe žali zbog „strašnih ljudskih prava i humanitarnih posledica“ ruske agresije, uključujući njene ponovljene napade na kritičnu infrastrukturu sa razornim posledicama po civile“ i izražava „ozbiljnu zabrinutost zbog velikog broja civilnih žrtava“. Poziva se na hitno zaustavljanje napada na kritičnu infrastrukturu Ukrajine, rezidencije, škole i bolnice.