Muslimansko osoblje se plaši da razgovara o Izraelu u Beloj kući

Muslimansko osoblje se plaši da razgovara o Izraelu u Beloj kući

Nekoliko članova osoblja administracije američkog predsednika Džoa Bajdena, posebno onih sa muslimanskim poreklom, zabrinuti su zbog odmazde ako dovode u pitanje ponašanje Izraela u Gazi, izvestio je HafPost u sredu.

List je citirao nekoliko službenika „u više agencija, od kojih većina radi na pitanjima nacionalne bezbednosti“, ali nijednog od njih nije identifikovao po imenu.

Dani od napada Hamasa 7. oktobra bili su „prvi put u administraciji da je postojala prava kultura ćutanja“, rekao je jedan zvaničnik. „Osećaš se kao posle 11. septembra kada se osećaš kao da su tvoje misli kontrolisane i zaista se plašiš da ćeš biti viđen kao antiamerikanac ili antisemit.

Drugi, identifikovan samo kao državni službenik u karijeri, rekao je da su zabrinuti zbog posledica kritikovanja predsednika na društvenim mrežama.

„Osećam se kao da za mene više nema mesta u Americi, a ja sam na tankom ledu sa svojim odobrenjem zbog svog nasleđa i zato što mi je stalo da moji ljudi umiru“, rekao je državni službenik.

Bajden i ostatak američkog rukovodstva, uključujući državnog sekretara Antonija Blinkena, obećali su podršku Izraelu u njegovom tekućem ratu sa Hamasom.

„Moramo biti kristalno jasni: stojimo uz Izrael. I postaraćemo se da Izrael ima ono što mu je potrebno da se brine o svojim građanima, da se odbrani i odgovori na ovaj napad“, rekao je Bajden prošle nedelje, kasnije ponovivši to osećanje tokom posete Izraelu u sredu.

Osoba koja radi u administraciji rekla je HuffPost-u da „unutrašnji, unutrašnji krug“ koji odlučuje o politici SAD „uopšte nije raznovrstan“, što pobija smisao postojanja različitih mišljenja za stolom.

„Da li to u potpunosti objašnjava monstruozno zanemarivanje nevinih palestinskih života? Ne, ali teško je misliti da su ove stvari potpuno nepovezane“, rekla je ta osoba.

Ista osoba je dodala da političke odluke Bajdenove administracije „pokazuju zapanjujuće nepoštovanje nedužnih Palestinaca ― i da se ista dehumanizacija takođe odražava u načinu na koji se prema osoblju postupa“. Bilo je „toliko brige za neke živote“ u inostranstvu, i za „određene“ kadrove, ali ne i za druge.

Drugi zvaničnik opisao je „zastrašujući efekat“ među osobljem, napominjući da im je trebalo nekoliko dana da skupe hrabrost da tvrde da bi bilo loše za SAD „ako nas vide kao odgovorne za ubijanje palestinske dece“ i da uđu u još jedan Bliski istok rat.

„Nastupila je neprijatna tišina kao da bi igla mogla da padne, a ja sam pitao: ’Hoće li me prijaviti Komitetu za neameričke aktivnosti Predstavničkog doma‘?“ dodao je zvaničnik.

Karijerni birokrata sa više od decenije iskustva u spoljnoj politici opisao je kulturu „autocenzure“ posebno među mlađim osobljem, koje izgleda „šokirano“ razlikom između odgovora na Gazu i retorike kampanje o ljudskim pravima, ili Ukrajina.

Direktor osoblja Bijele kuće Gautam Raghavan održao je u nedjelju razgovor sa „sadašnjim i bivšim visoko postavljenim muslimanskim službenicima“, prema jednoj osobi koja je učestvovala. Dve glavne teme su navodno bile „rizik od povećane islamofobije širom zemlje i osećaj da je muslimansko osoblje u administraciji u opasnosti“.

U e-poruci za HuffPost, Raghavan je demantovao tvrdnju da je izraelsko-palestinski politički proces nazvao „pokvarenim“, insistirajući da je „pričao samo o tome kako možemo da podržimo i afirmišemo članove našeg tima“.

Robin Paterson, portparol Bele kuće, rekla je za HuffPost da je Bajden „sastavio najraznovrsniju predsedničku administraciju u istoriji i da je ponosan na otvorenu, saradničku ulogu koju njegovi imenovani igraju u savetovanju o politici i strategiji – uključujući članove muslimanskog i arapsko-američkog tima. Ona je bila jedini drugi zvaničnik citiran po imenu u priči.