Tviter nalozi nekoliko novinara koji su suspendovani nakon što ih je Elon Musk optužio da ugrožavaju njegovu porodicu vraćeni su u subotu, ali su neki rekli da je vlasnik milijardera ponudio punu upotrebu platforme samo ako izbrišu postove o praćenju njegove lokacije.
Mask je navukao gnev i upozorenja Evropske unije i Ujedinjenih nacija nakon što je suspendovao naloge više od pola tuceta istaknutih novinara Njujork tajmsa, Si-En-Ena, Vašington posta i drugih medija.
„Ljudi su progovorili. Nalozima koji su dokkirali moju lokaciju sada će biti ukinuta suspenzija“, napisao je vlasnik Tvitera na Tviteru kasno u petak.
Dokking generalno znači objavljivanje privatnih informacija na Internetu da bi nekoga uznemiravao ili posramio.
Musk je sproveo anketu na Tviteru pitajući da li treba da vrati suspendovane naloge sada ili za nedelju dana. Skoro 59 odsto od 3,69 miliona koji su učestvovali reklo je da sada treba da vrati račune.
Neki od suspendovanih naloga su ponovo aktivirani, a bivši novinar Vok-a Aaron Rupar, reporter Mashable-a Matt Binder i freelancer Toni Vebster ponovo su tvitovali u subotu.
Govoreći kasnije na MSNBC-u, Rupar je upozorio da bi obračun Tvitera, čak i ako je bio privremen, imao „zastrašujući efekat na izveštavanje o Elona Maska“ i naterao novinare da dvaput razmisle o tome da se sukobe sa novim vlasnikom kompanije.
Nalozi nekih drugih novinara ostali su suspendovani rano u subotu, uključujući one Linet Lopez iz Business Insajdera i bivšeg voditelja MSNBC-a Kita Olbermana.
Doni O’Saliven iz CNN-a, koji je opširno izveštavao o Masku, rekao je da je njegov suspendovani nalog u subotu postao vidljiv, Tviter je postavio uslov da može ponovo da tvituje.
Rekao je da je Tviter tražio da ukloni objavu za koju kaže da krši njena pravila protiv objavljivanja privatnih informacija.
„Trenutno, osim ako ne pristanem da uklonim taj tvit po nalogu milijardera, neće mi biti dozvoljeno da tvitujem na platformi“, rekao je O’Salivan za CNN.
Najnovija kontroverza počela je u sredu kada je Musk suspendovao @elonjet, nalog koji je pratio letove njegovog privatnog aviona.
Mask je rekao da je taj potez bio neophodan nakon što je automobil u Los Anđelesu u kojem je bilo jedno od njegove dece pratio „ludi uhoditelj“; činilo se da je za incident okrivio praćenje aviona.
Neki od suspendovanih novinara su izveštavali o ovoj aferi, uključujući tvitove koji se povezuju sa suspendovanim nalogom @elonjet, za koje je Mask rekao da predstavlja ponudu „koordinata atentata“ protiv njega i njegove porodice.
U ćaskanju uživo na Tviteru, Musk nije pružio dokaze za svoju tvrdnju, ali je suspendovanim novinarima rekao da će na Tviteru „svi biti tretirani na isti način… oni nisu posebni jer ste novinar“.
Podstaknut svojim navodima, Musk je završio razgovor. Tvitter Spaces, funkcija u kojoj se odvijalo ćaskanje, tada je suspendovana. Audio servis uživo je ponovo pokrenut u petak, a Musk je rekao da je platforma ispravljala grešku.
Od subote, Muskov nalog za praćenje aviona ostao je suspendovan.
Maskove deaktivacije izazvale su oštre kritike medijskih organizacija, EU i Ujedinjenih nacija.
Šef UN-a za ljudska prava Volker Tirk pozdravio je Muskovu odluku da vrati naloge, „ali ozbiljna zabrinutost ostaje“, objavio je na Tviteru.
Takođe je pozvao Maska da se „posveti donošenju odluka na osnovu javno dostupnih politika koje poštuju prava, uključujući slobodu govora. Ništa manje“.
Ranije je portparol šefa UN Antonio Gutereš nazvao suspenzije „opasnim presedanom u vreme kada se novinari širom sveta suočavaju sa cenzurom, fizičkim pretnjama i još gore“.
EU je upozorila da bi Tviter mogao da se suoči sa kaznama kroz evropske zakone.
„Vest o proizvoljnom suspendovanju novinara na Tviteru je zabrinjavajuća“, tvitovala je komesarka EU Vera Jourova nakon tog poteza.
Kontroverze
Tviter je kolebao iz jedne kontroverze u drugu otkako je Musk preuzeo kontrolu nad kompanijom u oktobru.
Milijarderov razgovor o nesputanom govoru, zajedno sa nestabilnošću oko kompanije, uplašio je glavne oglašivače i privukao pažnju regulatora.
Mask je vratio nalog bivšeg američkog predsednika Donalda Trampa i napao odlazećeg ključnog američkog savetnika za COVID-19, Entonija Faučija, čestu metu ljutnje u desničarskim medijima.
CNN je izvestio da je bivši šef Tvitera za poverenje i bezbednost pobegao iz svog doma nakon neosnovanih napada na moderiranje sadržaja na Tviteru, koje je podržao Mask.
U međuvremenu, čistka koju je pokrenuo Musk na Tviteru ostavila je više od polovine njegovih 7.500 zaposlenih bez posla.