Montana je postala prva država u SAD koja je u sredu potpuno zabranila TikTok kada je republikanski guverner države potpisao meru koja je sveobuhvatnija od pokušaja bilo koje druge države da smanji aplikaciju za društvene mreže, prenosi AP.
Očekuje se da će ta mera biti pravno osporena i poslužiće kao poligon za testiranje Amerike bez TikTok-a koju su zamislili mnogi nacionalni zakonodavci.
Neki zakonodavci, FBI i zvaničnici drugih agencija zabrinuti su da bi aplikacija za deljenje videa, u vlasništvu kineske tehnološke kompanije BiteDance, mogla da se koristi da bi se kineskoj vladi omogućila pristup informacijama o američkim građanima ili progurala propekinške dezinformacije koje bi mogle uticati na javnosti. TikTok kaže da se ništa od ovoga nikada nije dogodilo.
Kada je Montana krajem decembra zabranila aplikaciju na uređajima u vlasništvu vlade, guverner Greg Gianforte je rekao da TikTok predstavlja „značajan rizik“ za osetljive državne podatke. Više od polovine američkih država i savezne vlade imaju sličnu zabranu.
Đanforte je potpisao zakon nakon što je lako prošao kroz zakonodavnu vlast Montane koju kontroliše GOP.
Novi zakon Montane zabranjuje preuzimanje TikToka u državi i kaznio bi bilo koji „entitet“ – prodavnicu aplikacija ili TikTok – sa 10.000 dolara dnevno za svaki put kada se nekome „ponudi mogućnost“ da pristupi platformi društvenih medija ili preuzme aplikaciju. Kazne se ne bi odnosile na korisnike.
Protivnici tvrde da je ovo prekoračenje vlade i kažu da bi stanovnici Montane mogli lako da zaobiđu zabranu korišćenjem virtuelne privatne mreže, usluge koja štiti korisnike interneta šifrovanjem njihovog saobraćaja podataka, sprečavajući druge da posmatraju njihovo pregledanje veba i druge aktivnosti. Državni zvaničnici Montane kažu da se tehnologija geofencinga koristi sa aplikacijama za sportsko kockanje na mreži, koje su deaktivirane u državama u kojima je onlajn kockanje nelegalno.
TikTok, koji je rekao da ima plan da zaštiti američke korisnike, obećao je da će se boriti protiv zabrane, zajedno sa vlasnicima malih preduzeća koji su rekli da koriste aplikaciju za oglašavanje kako bi pomogli u razvoju svog poslovanja i dosezanju većeg broja klijenata. ACLU iz Montane usprotivio se zakonu, tvrdeći da je to neustavno ograničenje slobode govora.
Zabavni, glupi video snimci i jednostavnost upotrebe učinili su je izuzetno popularnom, a američki tehnološki giganti poput Snapchata i Meta, matične kompanije Facebooka i Instagrama, vide je kao konkurentsku pretnju.