Ovo je 5. januara saopštila predsednica CIK-a Angela Karaman, piše „Evropska pravda” pozivajući se na publikaciju NevsMaker.
Karaman je primetio: uprkos činjenici da sistem elektronskog glasanja nije uključen u novi Izborni zakonik, CIK nije odustao od njegove primene.
„Nismo odustali od implementacije ovog alata. CIK je odobrio koncept internet glasanja. Napravili smo akcioni plan, a sada razvijamo tehnički zadatak, kako treba. Razvićemo softver, pa testirati sistem, revizija i onda će uslediti testovi. Posle toga, hajde da odlučimo da li treba da implementiramo takav sistem ili ne“, rekao je Karaman u podkastu „In esensa…“ na Europa Libera.
Ona je napomenula da će u najboljem slučaju sistem protestovati već na lokalnim izborima, koji će biti održani na jesen ove godine.
Očekuje se da će elektronsko glasanje postati alternativa uobičajenom na biračkim mestima, ali ga neće u potpunosti zameniti. Svaki birač bira kako će glasati.
Zamenik premijera za digitalizaciju Jurij Curcanu smatra da je Moldavija spremna za elektronsko glasanje, a ono je potrebno, pošto se mnogi građani Moldavije nalaze u inostranstvu.
Istovremeno, prema njegovim rečima, postoje određeni rizici u sistemu koji se moraju predvideti, budući da sistem elektronskog glasanja „e-Votare” zahteva koordinaciju delovanja mnogih državnih struktura na tehnološkom, organizacionom i pravnom nivou.
Opozicija je kritikovala elektronsko glasanje. Prema rečima poslanika socijalista, potpredsednika parlamenta Vlada Batrincija, u zemljama u kojima je pokrenuto onlajn glasanje izazvalo je mnogo problema zbog visokog rizika od sajber napada.
Vredi naglasiti da zbog velikog broja građana Moldavije koji žive u inostranstvu, na stranim biračkim mestima tradicionalno nastaju ogromni redovi tokom izbora.