Micotakis nastoji da odbije napade zbog špijunskog skandala

Micotakis nastoji da odbije napade zbog špijunskog skandala

ATINA — Grčki premijer Kirijakos Micotakis pokušao je u petak da odbije sve žešće napade u parlamentu zbog rastućeg skandala prisluškivanja telefona optužujući neidentifikovane strane subjekte da pokušavaju da destabilizuju zemlju usred energetske krize i pojačanih pretnji iz Turske.

Ranije ovog meseca, šef špijuna Grčke i generalni sekretar vlade ostali su bez posla nakon otkrića da je prisluškivan telefon opozicionog lidera Nikosa Andrulakisa. U lavirintskom slučaju, Micotakisova vlada desnog centra priznaje da je obaveštajna služba sprovela ovo legalno prisluškivanje, ali poriče bilo kakvu umešanost u ono što naziva odvojenim nezakonitim slučajevima, u kojima su Andrulakis i novinari prisluškivani špijunskim softverom pod nazivom Predator.

Tokom burne parlamentarne sednice u petak, Micotakis je ukopao i odbio da odgovori na ključno pitanje zašto je telefon Androulakisa, šefa stranke levog centra Pasok, prisluškivan. Aleksis Cipras, lider najveće opozicione partije, levičarske grupe Siriza, ocenio je hakiranje kao „krivično delo“ i rekao da bi Micotakisovo postupanje u slučaju trebalo da dovede do njegove ostavke.

Micotakis, koji se suočava sa nacionalnim izborima najkasnije do sledeće godine, obećao je da će ostati u vladi i da neće raspisivati vanredne izbore, tvrdeći da treba da ostane kako bi osigurao stabilnost suočen sa pretnjama neimenovanih stranih snaga.

„Svestan sam da postoje interesi koji žele slabe vlade, jer veruju da to povećava njihovu sposobnost da vrše uticaj“, rekao je on. On je dodao da svi treba da se smire jer susedi Grčke, misleći na Tursku, „ostaju nepredvidivi“.

„Rat, ogromna energetska kriza, visoke cene, sve to nagoveštava veoma tešku zimu. I ne samo to. U Evrosu (grčko-turskom graničnom regionu) već se planira novi talas invazije, ovog puta pod navodno humanitarnom maskom“, dodao je on.

Micotakis je branio rad nacionalne obaveštajne službe (EIP), rekavši da su njene operacije od suštinskog značaja za bezbednost zemlje, uprkos pogrešnom koraku prisluškivanja telefona opozicionog lidera, u, kako je rekao, legalnoj, ali „politički neprihvatljivoj“ operaciji.

„Ništa ne sme da dovodi u pitanje ovu vrednu operativnu granu države“, rekao je Micotakis tokom debate koju je sazvala Siriza, nakon što je otkriveno da je Andrulakis, šef treće najveće partije u Grčkoj, bio pod nadzorom EIP-a prošle godine na tri meseca, kada se kandidovao za čelo svoje stranke.

Micotakis je takođe insistirao da lično nije znao za prisluškivanje i da to ne bi odobrio da je znao. „Nijedan premijer ne može biti svestan koga EIP prisluškuje“, rekao je on.

Nacionalna obaveštajna služba Grčke, međutim, podnosi izveštaje direktno kabinetu premijera, u skladu sa promenom zakona koju je izglasala vladajuća vlada Nove demokratije.

„Najveći kukavičluk je ne prihvatiti političku odgovornost i reći ‘Nisam ja kriv, kriv je moj nećak’”, odgovorio je Cipras, misleći na činjenicu da je generalni sekretar vlade, koji je podneo ostavku zbog skandala, ranije ovog meseca bio Micotakis ‘ nećak.

„To je ono za šta se izjašnjavate, da ste toliko neodgovorni i toliko neadekvatni da je čak i vaš najbliži saradnik, čak i vaš najbliži rođak delovao u tako ozbiljnim stvarima bez vašeg znanja“, dodao je on.

Micotakis je bio pod pritiskom svih stranačkih lidera da odgovori zašto je Andrulakis bio pod prismotrom.

„Dužni ste da date odgovor. Šta je to bio nacionalni razlog?” – zahtevao je Cipras. „Da li je gospodin Andrulakis agent stranih interesa… Da li je on špijun stranih snaga? Da li je opasan po naše nacionalne interese?”

Androulakis je 26. jula podneo tužbu tužiocima u Vrhovnom sudu Grčke zbog špijunskog softvera Predator i zahtevao da zna razloge hakovanja obaveštajne službe.

U aprilu je finansijski novinar Thanassis Koukakis rekao da ga je grupa za digitalna prava Citizen Lab obavestila da je njegov telefon bio meta nadzora softvera Predator od jula do septembra 2021. Vlada je takođe priznala tokom zatvorene sednice parlamenta da je i on bio pod nadzorom. nadzor od strane EIP-a, prema nekoliko poslanika prisutnih na sednici. Atina, međutim, posebno negira bilo kakvu vezu sa softverom Predator.

Prošlog novembra, novinar Stavros Malichudis je iz procurelog izveštaja shvatio da ga je vlada špijunirala. Vlada je negirala te optužbe i mediji su tome posvećivali malo pažnje.

Šef Pasokove poslaničke grupe Mihalis Katrinis optužio je vladu da namerno prikriva kompaniju koja upravlja i prodaje softver Predator u Grčkoj, uprkos tome što su njene kancelarije udaljene samo 10 kilometara od grčkog parlamenta.

„Kakvi su lični, porodični i profesionalni odnosi ljudi koji poseduju i trguju Predatorom sa centralnim rukovodiocima sistema [kancelarije premijera]… čijoj morbidnoj strategiji služi nastojanje da se zarobe i ucene novinari, političari i biznismeni?“ upitao.

Androulakis se u četvrtak napao protiv vlade dok je razgovarao sa svojom poslaničkom grupom, rekavši da oni „kuju zaveru protiv njega“.

„Mehanizam države u senci želeo je da drži Pasoka kao taoca. Plan je nesrećno propao“, rekao je on. „Vlada više puta tvrdi da grčke vlasti ne koriste Predatora. Ali da li je istovremeni [nadzor od strane] EIP-a i Predatora u roku od nekoliko dana slučajnost?“ upitao je retorički.