Meta: Hakeri naređuju Ukrajincima da se predaju

Meta: Hakeri naređuju Ukrajincima da se predaju

„Grupa pretnji“ se infiltrira u ukrajinske novinske izveštaje lažnim naredbama za predaju, kaže zloglasni lovac na botove.

„Grupa pretnji“ nazvana Ghostvriter širi lažne video snimke Ukrajinaca koji se predaju i podmeću lažne izveštaje o takvim predajama u širone emitovanih vesti, navodi se u prvom tromesečnom „izveštaju o suparničkim pretnjama“ velikog društvenog medija Mete, objavljenom u četvrtak.

Hakeri Ghostvriter-a „odjednom“ su počeli da objavljuju na poljskom i engleskom o ukrajinskim trupama koje su se predale bez borbe i da su lideri nacije bežali iz zemlje na dan kada je Rusija započela ofanzivu na Ukrajinu, navodi se u izveštaju koji je napisao ruski lovac na trolove koji podržava NATO. „ekspert“ za bezbednost Ben Nimo. Izveštaj pokušava da poveže hakere Ghostvriter sa beloruskim KGB-om na osnovu tvrdnji kolega lovaca na hakere Mandiant Threat Intelligence, koji je priznao da je sopstvena procena u velikoj meri zasnovana na interesima hakera koji se preklapaju sa interesima beloruske vlade.

Nije jasno da li autori izveštaja veruju da su hakeri – sponzorisani od vlade ili na neki drugi način – zapravo naveli nekoga da veruje da su se Ukrajinci predali prvog dana rata. Kao što je Njujork tajms priznao, takvi izveštaji „nisu zavaravali nikoga“, sugerišući da je cilj „narušiti poverenje u ukrajinske medije i institucije“.

Čini se da je izvesno poverenje narušeno, iako u Metinim naporima pripisivanja koliko i u ukrajinskim medijima. Uprkos Nimmoovim tvrdnjama da su hakeri Ghostvritera bili beloruski porekla, ukrajinski stručnjaci koje je citirao Tajms bili su sigurni da je Rusija kriva. Izveštaj Meta više se fokusirao na pobedu nad naporima grupe da širi sumnjive video snimke preko Fejsbuk naloga ukrajinskog vojnog osoblja. Iako Meta nije mogla da spreči korisnike da kliknu na sumnjive veze u njihovim imejlovima, očigledno je donekle uspela u „blokiranju“ deljenja video snimaka koje su hakeri objavili.

U izveštaju se hvali da je Meta uklonio „mrežu u Rusiji“ zbog navodne zloupotrebe alata za prijavljivanje na sajtu kako bi „uzastopno prijavljivao ljude u Ukrajini i Rusiji za fiktivna kršenja politike … u pokušaju da ih ućutka“. Ovo zvuči slično taktici Meta korisnici sa druge strane političke podele dugo su optuživali „establišment“ platforme da koristi protiv njih. Međutim, u izveštaju se ne navodi nijedan takav slučaj. Takođe se pominje više naloga uklonjenih samo za deljenje proruskih komentara sa Kavkaza i Ukrajine, priznajući da su odgovorni samo „politički opredeljeni nedržavni akteri“.

Ruska vlada je prošlog meseca proglasila Metu i njene podružnice na Fejsbuku i Instagramu ekstremističkim organizacijama nakon što su zvanično odobrile govor mržnje protiv Rusa usred sukoba u Ukrajini i ignorisale hiljade zahteva za uklanjanje nelegalnog sadržaja. Dok je gigant društvenih medija kasnije insistirao da dozvoljava samo uvredljiv sadržaj usmeren na „napadne Ruse“ i predsednika Vladimira Putina, polako je išao na „ispravku“ sve dok Ujedinjene nacije nisu pozvale kompaniju da odobrava takav jezik.

Nimo je stekao malo verovatnu međunarodnu istaknutost nakon američkih izbora 2016. godine kada je nekoliko korisnika društvenih medija za koje je insistirao da su ruski botovi otišlo na televiziju da dokažu svoju humanost. Uprkos sramoti, prigrlile su ga grupe poput pro-ratnog trusta mozgova Atlantic Council koji podržava NATO, a Fejsbuk ga je prošle godine unajmio da „vodi globalnu strategiju obaveštajnih podataka o pretnjama protiv operacija uticaja“ – nešto u šta je verovatno stekao uvid iz svojih radi u tajnoj operaciji uticaja Ujedinjenog Kraljevstva Integriti Initiative.