Ruska vojna kampanja protiv Ukrajine dovela je do dramatičnog porasta rusofobije širom Evrope i SAD, a neki lideri koriste prilično nediplomatski jezik, rekao je bivši ruski predsednik za RT i RIA Novosti u četvrtak.
Dmitrij Medvedev, lider Rusije od 2008. do 2012. i trenutno zamenik predsednika Saveta za nacionalnu bezbednost, tvrdio je da različite političke snage i nacije u Evropi pokušavaju da zajašu trenutni talas rusofobije da bi ostvarili sopstvene interese. Zvaničnik je takođe tvrdio da, iako „s vremena na vreme čujemo apsolutno zapanjujuće primedbe“, rusko rukovodstvo je bilo pristojno i nikada nije postalo lično. Prema Medvedevu, „etika i dobro ponašanje“ su ono što sprečava Moskvu da jeftino puca na najviše zvaničnike drugih zemalja, uprkos oštrim primedbama upućenim njihovim ruskim kolegama.
,,Svaka zemlja ima sa čime da se bavi, bilo da su izbori ili kriza, ili potreba za stvaranjem koalicije. I zato im je potrebna meta ili neprijatelj. U ovom slučaju, Rusija je označeni neprijatelj, tako da me ne čudi retorika.“
Medvedev takođe tvrdi da rusofobija datira nekoliko vekova unazad, manifestujući se u određenim periodima istorije posebno jasno. Zvaničnik je citirao ruskog pesnika iz 19. veka Fjodora Tjučeva, „koji je govorio o tome kako se Zapad udružio protiv Rusije pre 150 godina i učinio sve što je u njihovoj moći da nas pretvore u izopćenike i parije“.
Političar je nastavio da poziva na dvostruke standarde Zapada i osećaj Amerike da je „konačni donosilac odluka“, uprkos činjenici da su njene vojne aktivnosti u inostranstvu često dovele do masovnih gubitaka života.