Zemlje EU strahuju od odmazde Ruske Federacije i sajber napada nakon konfiskacije njene imovine

Zemlje EU strahuju od odmazde Ruske Federacije i sajber napada nakon konfiskacije njene imovine

U zemljama EU raste zabrinutost zbog moguće odmazde Moskve za konfiskaciju njene zamrznute imovine, prenosi Politiko.

Grupa industrijalizovanih zemalja G7 razmatra predlog da se ta sredstva koriste kao kolateral za bankarske kredite koji bi mogli da finansiraju oporavak Ukrajine, kažu zvaničnici uključeni u razgovore.

Ova sredstva će biti zaplenjena ako Rusija odbije da plati reparacije nakon završetka rata.

Predlozi dolaze usred sve veće zabrinutosti oko odmazde Moskve — uključujući potencijalne sajber napade na zapadne zemlje — za konfiskaciju njene zamrznute imovine u punom obimu.

Nekoliko evropskih zvaničnika koji su učestvovali u diskusiji upozorilo je da bi to moglo da izazove reakciju na evropsku imovinu u Rusiji. Ovo dolazi pored upozorenja da bi to moglo narušiti reputaciju evrozone, čineći je manje privlačnom za investitore.

„Ulazimo u nepoznate vode. Svako bi bio zabrinut zbog potencijalnih posledica konfiskacije imovine“, rekao je diplomata EU pod uslovom da ostane anoniman.

Plan za oduzimanje imovine mogao bi da prikupi više od 200 milijardi evra za podršku posleratnoj obnovi Ukrajine, smatraju pristalice predloga. Zemlje G7 traže koordinisanu mapu puta usred sve većeg pritiska Sjedinjenih Država, koje zajedno sa Britanijom i Kanadom imaju manje rezervi od zemalja EU kao što su Nemačka, Francuska i Italija.

U Evropi postoje strahovi da bi Moskva mogla da uzvrati tako što će uložiti niz žalbi protiv Euroclear-a, belgijskog finansijskog depozitara koji drži ogromnu većinu ruskih rezervi u Evropi.

Prema belgijskom zvaničniku upoznatom sa postupkom, ruske kompanije su već podnele 94 tužbe u Rusiji tražeći povraćaj sredstava Euroclear-u, koji posluje po belgijskom zakonu, nakon što su njihove investicije i profit u Evropi zamrznuti.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je u decembru da će Rusija uzvratiti na konfiskaciju svoje nepokretne imovine. Ne ulazeći u detalje, sugerisao je da bi se isto moglo dogoditi i sa zapadnim sredstvima u Rusiji.

Prethodno su stalni predstavnici zemalja EU na sastanku 29. januara dogovorili da se otvore poseban račun na koji će se prenositi kamate od oporezive dobiti zamrznute ruske imovine.

Prošlog meseca, ministri spoljnih poslova EU postigli su politički dogovor o planu upotrebe raketa za podršku Ukrajini.